ILLEGAL USE OF ELECTRIC ENERGY IS PREVENTED
Capital and maintenance repair were implemented at s/s, transmission and distributing networks in order to supply the consumers with quality and stabile electric power. Losses are decreased as a result of carried out purposeful measures, in general positive results were achieved in the line of technical economical indicators.
According to the information given by “Salyan electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, damages at meter account of 130 consumers were discovered during carried out spot – checks in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 217 00 manat use value of more than 3609 00 kWh loosed electric power was repaid. About 10 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 77 infringements were relevantly acted during 9 months of the current year. More than 222 thousand use value of about 3 million 7007 00 kWh loosed electric power was restored. More than 53 % of this sum was repaid during financial period. And relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
According to the information given by the source about carried out repair work at TL and transformer points, new line in 400 meter by 0,4 kV was installed, more than 9,2 km of the lines by 10, 6 and 0,4 kV.
Lets` noted that, one transformer point was constructed at the enterprise service territory during mentioned period. Repair work was operated at 116 TP belonging to balance. At the same time, 7 transformers by 2,6 MVA were capital repaired and put into operation. It should be noted that, repair work was operated in order to supply fire safety there. By the way, fire safety measures were implemented at oil capacious equipments.