THE THIRD QUARTER IS SUCCESSFULLY FINISHED BY THE WORKERS OF “SHAMKIR HPP”
According to the information given by “Shamkir” HPP to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the collective are assiduously try to handle their work well during 9 months of the current year. And 549,5 million kWh electric power was produced at “Shamkir” HPP. 234,8 million electric power was produced during 9 months of the current year.
Lets` noted that, successful results were achieved in September at both power plants. So that, 36,8 million kWh was generated at “Shamkir” HPP, 15,7 million was generated at “Yenikend” HPP.
As the source informed, two hydro units were commissioned at “Shamkir” HPP. Both of hydro units were maintenance repaired. 3 stool and two bridge cranes are in good repair work. Repair work and prophylactic checking are continued at the equipments, installations of HPP. Water receive and transmission measures are continued during 2012.
Three hydro units from four were maintenance repaired at “Yenikend” HPP. Two stool and one bridge cranes, 5 insulating gas breakers by 110 kV, twelve different powered transformers are in good repaid. Repair – restoration work was carried out under intended plan – graphic.
It should be noted that, intended measures are implemented under plan – graphic during autumn – winter season.
Lets` noted that, “Shemkir” and “Yenikend” HPP are included to the chain.