CONSUMPTION CULTURE IS INCREASED
Carried out purposeful measures at “Astara Electric Network” makes opportunity for meeting of requirements of electric energy.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC,  there is no problem in supplying of region people with quality and regular electric power. So that, repair work was operated at TL, transformer points and at s/s of “Astara”  electric network in order to transmission of electric energy with quality and stabile form. 38 stands by 10 kV, 12 stands by 0,4 kV  were changed during eight months of the current year. 1200 meter SIL type cable was installed, 27 transformers were repaired at the region center. In general, 17 oil circuit breakers were repaired at “Astara” s/s by 110 kV.
Lets` noted that,  lots of oil circuit breakers, transformers by 1,6 MVA and 2,5 MVA were repaired at “Erchivan” s/s by 35 kV. Oil circuit breakers were repaired at “Penser” and “Lovayin” s/s. About  3 ton transformer oil was changed at the s/s. About 3 ton transformers were changed at the s/s.
As the source informed, out of meter use of electric power was observed at the network service territory. Every day spot – checks were carried out for discovering of there type of situations. Illegal use of electric power is prevented, people is getting of consumption culture.