“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şəmkir” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 37 istehlakçının sayğacın uçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 639,8 min  kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 38,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 57 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 9 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı burada 420-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 6 milyon 271,7 min kilovatsaat itirilmiş elektrik enerjisinin 376,3 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 91 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin sentyabr ayında aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə 9 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
“EŞ-in xidməti ərazilərində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin ümumilikdə 18,4 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuş, 20-ə yaxın dayaq dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir işləri TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərin 56-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmuşdür. O cümlədən, ümumi gücü 17,5 MVA-dan artıq olan 62 transformator da təmir edilərək istehlakçıların ixtiyarına verilmişdir.

Capital and maintenance repair work were implemented at transformer points, TL in order to prevent of any problem and supply of the consumers with quality and stabile electric power. And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Shamkir electric network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 37 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 384 00 manat use value of 6398 00 kWh loosed electric power was restored. About 57 % of this sum was repaid during account period.
Lets` noted that, about 420 violations of rule was discovered and during carried out spot – checks within 9 months of 2012 and more than 3763 00 manat use value of 6 million 2717 00 kWh loosed electric power was restored. More than 91 % of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are operated in the line of paying of reminder sum.
By the way, documents of 9 consumers were sent to law machinery for carrying out of relevant measures in September of the current year.
“In time carried out preparation work was make opportunity for supplying of the consumers with quality and stabile electric power” – noted source was also added about carried out repair work during last three months.
As the source informed, about 18,4 km of the lines by 0,4 kV, 10, 6 kV belonging to the enterprise balance were repaired and about 20 stands were changed.