İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, eyni zamanda sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Göygöl” elektrik şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin sentyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 29 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 242,1 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 14,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 26 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə müəsisənin xidməti ərazisində sözügedən qayda pozuntusuna görə 274 akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 1 milyon 861,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 111,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 85 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Yeri gəlmişkən,  cari ilin sentyabr ayında aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə bir istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
Mənbə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan elektrik verilişi xətlərində (EVX), transformator və komplekt transformator məntəqələrində (TM və KTM) həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən təmir işləri zamanı xətlərin ümumilikdə 5,2 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuş, 17 dayaq quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, TM və KTM-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumi gücü 20,1 MVA-ya yaxın olan 60-a yaxın transformator da təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, EŞ-in xidməti ərazisində vaxtında həyata keçirilmiş hazırlıq işləri hazırkı iqlim şəraitində elektrik enerjisinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı ötürülməsi üçün geniş imkan yaradıb.

IMPLEMENTED MEASURES ARE GIVING RESUTS
Relevant measures are carried out in the line of supplying of the consumers with quality and regular electric power, at the same time, preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by “Goygol electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violation of rule of electric power of 29 consumers were discovered at the enterprise in September of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 145 00 manat use value of more than 2421 00 kWh loosed electric power was restored. More than 26 % of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 274 statements were drawn up under mentioned violations of rule at the enterprise service territory during 9 months of the current year. And more than 1116 00 manat use value of about 1 million 8613 00 kWh loosed electric power was restored. About, 85 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
By the way, documents of 1 consumer was sent to law machinery for carrying out of relevant measures.
The source was also informed about repair work at TL, transformer and Complete transformer points (TP and CTP) belonging to the enterprise during last three months.
About 5,2 km of the lines were repaired, 17 stands were constructed at TL by 10, 6 and 0,4 kV during mentioned period.
It should be noted that, about 60 transformer by 20,1 MVA were repaired during carried out different setting repair work at TP and CTP and put into operation.
Lets` noted at the end that, in time implemented preparation work makes opportunity for transmission of electric energy with quality and with stability.