Effektivliyi yüksək olmaqla yanaşı tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq, postsovet məkanında ilk dəfə olaraq generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan generatorların tətbiqinə başlanmışdır. Belə generasiya güclərindən biri də 12 aqreqatdan ibarət, ümumi gücü  105 MVt olan “Bakı” elektrik stansiyasının aqreqatlarında planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafikinə uyğun aparılır. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin sentyabr ayında 44,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 9 ayı ərzində isə burada 421,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində stansiyada təmir işləri aparılmış, təmir qrafikinə uyğun olaraq texniki xidmət işlər görülmüşdür. Yeri gəlmişkən, aparılan təmir işləri stansiyanın işçi heyəti tərəfindən həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, stansiyanın elektrik avadanlıqlarına baxışlar keçirilmiş, aqreqatlarda qrafik üzrə texniki xidmət işləri aparılmış və 110 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarında cari təmir işləri görülmüşdür. Payız-qış mövsümü ilə əlaqədar bir sıra qabaqlayıcı tədbirlər də həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, təmir işləri güc transformatorunda, eleqaz açarlarda, ayrıcılarda, izolyatorlarda, generatorun avadanlıqlarından da aparılmışdır.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Stansiyanın və maşın zalının ərazisi yağ məhsullarından, quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

MEASURES WAS IMPLEMENTED IN ACCORDANCE TO SEASON
Repair – mending work is carried out at Baku power plant by 105 MW consisting of 12 units in accordance to technical graphic. At present, the units are operated under the dispatch schedule.
According to the information given by power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 44,,4 million kWh electric power was generated in September of the current year. Lets` noted that, more 421,6 million kWh electric power was produced during 9 months of the current year.
Lets` noted that, positive results were achieved under other technical indicators as a result of increasing of work liability of equipments, rising of stable work regime of energy distribution and transmission systems.
Under other information given by the source, repair work was operated, technical service work was carried out under repair graphic. By the way, there type of measures were implemented by the staff of the power plant.
As we noted, electric equipments of the power plant was controlled, the units were technically serviced and maintenance repair work was carried out at equipments of s/s by 110 kV. Some previous measures were operated in accordance to autumn – winter season.
It should be noted that, repair work was also implemented at power transformers, circuit breakers, insulators, equipments of generator.
Fire safety is also in the center of the attention as at other energy objects. The territory was cleaned of dry grass and green mass.