TƏMİR İŞLƏRİ VƏ REYDLƏR DAVAM ETDİRİLİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə paylayıcı elektrik şəbəkəsi müəssisələrində mühüm addımlar atılır. Qeyd edək ki, hazırda payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində həm yarımstansiyalarda, transformator və komplekt transformator məntəqələrində, həm də xətlərdə cari və əsaslı təmir işləri həyata keçirilir.
“Balakən” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Sənaye”, “Dəmir yol”, “Qazbinə”, 6 kV-lik “Katex”, “İtitala” və digər HX-lərində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı ümumilikdə 3 km-dən artıq xətt təmir edilmişdir. Paralel olaraq təmir işləri 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmış və nəticədə 2,4 km-dən artıq xətt təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də həyata keçirilmişdir. Sözügedən dövrdə 9 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri reallaşmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 17 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlaşdırılmışdır. Nəticədə 37,5 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 2,3 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, ötən aylrın aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Ümumiyyətlə isə, burada 2012-ci ilin 8 ayı ərzində 150 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 401,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 24 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 76 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmiş və EVX-lərin trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir.

REPAIR WORK AND SPOT - CHECKS ARE CONTINUED
Important steps were taken at distribution electric network in order to supply the consumers with quality and whole electric power. Lets` noted that, at present, capital and maintenance repair work were implemented at s/s, transformers and complete transformer  points and at the same time at the lines in accordance to preparation to autumn – winter season.
According to the information given by Balaken EN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, totally more than 3 km line was repaired during carried out different setting repair work at “Senaye”, “Demir yol”, “Gazbine” TL by 10 kV, Katex, Ititala by 6 kV and at other TL. Repair work were also implemented at the lines by 0,4 kV and as a result of it, more than 2,4 km line was repaired.
Lets` noted that, these type of measures were also operated at TP belonging to the enterprise balance. Different setting repair work were operated at 9 TP.
It should be noted that, 17 violations of rule of electric power were discovered during carried out spot – checks in August of the current year. As a result of it, about 23 00 manat use value of more than 375 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum, the debtor debts of last months were also paid.
In general, 150 infringements were observed during 8 months of 2012 and more than 24 thousand manat use value of about 4014 00 kWh loosed electric power was restored. About 76 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, fire safety is also in the center of the attention in accordance to available climate condition. territory of TP were cleaned of dry grass and oil  gravels were substituted with new ones at oil capacious equipments.
It should be noted at the end that, energy suppliers are tried to handle their work well in the line of successfully finishing of this season.