“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatının tam və keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi və elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin aradan qaldırılması məqsədilə, müəssisənin balas mənsubiyyətində olan bütün elektrik stansiyalarında, yarımstansiyalarda və elektrik ötürücü xətlərdə əsaslı və cari təmir işləri icra edilməkdədir.”
“Gədəbəy” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir. Cari ilin son üç ayı ərzində payız-qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində görülmuş təmir işləri barəsində verilən məlumata görə, 10 və 6 kV-lik xətlərin 10 kilometrdən artıq hissəsi təmir olunmuşdur. Paralel olaraq 0,4 kV-lik xətlərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən xətlərin 4,5 km artıq hissəsi təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 27 TM təmir olunmuş və ümumi gücü 5,7 MVA-dan artıq olan 30 transformator da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Ümimiyyətlə, elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edən istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür. Hətta cari ilin 8 ayı ərzində 4 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 21 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 85,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 5,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 55 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada cari ilin 8 ayı ərzində isə 85 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 809,8 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 48,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 83 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Maintenance and capital repair work were executed at power plants, s/s and energy transmission lines belonging to enterprise balance in order to supply the consumers with quality and stabile electric power and prevent of technological losses.
It was noted in the information given by “Gadabay EN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC. According to the information given about preparation to autumn – winter season, more than 10 km distance of the lines by 10 and 6 kV were repaired. Different setting repair work were operated at the lines by 0,4 kV, by the way, more than 4,5 km of the lines were repaired.
Lets` noted that, 27 TP were repaired during mentioned period and more than 30 transformers total power by 5,7 MVA were repaired and connected to the network.
A lot of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric power and relevant measures are executed. In general, much more hard measures were implemented against these type of consumers. Collected documents about 4 consumers were sent to relevant bodies during 8 months of the current year – noted source was also added that, the damages were observed at meter account complete of 21 consumers and about 52 00 manat use value of more than 859 00 kWh loosed electric power was restored. More than 55 % of this sum was paid as a result of carried out measures.
It should be noted that, 85 infringements were discovered there during 8 months of the current year. And more than 485 00 manat use value of about 8098 00 kWh loosed electric power was restored. More than 83 % of this sum was repaid during financial period and relevant measures are operated in the line of paying of the remainder sum.