ƏSASLI VƏ CARİ TƏMİR İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİR
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Qax Elektrik Şəbəkəsi”ndə də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Bu da öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir.
Mənbədən daxil olan məlumata istinadən qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 10 kV-lik xətlərin 13,8 km-ə, 0,4 kV-lik xətlərin isə 5,7 km-i təmir edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, təmir kampaniyası müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 15 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, 2012-ci ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 77,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 4,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, burada cari ilin 8 ayı ərzində 118 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 550,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 33 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğin 40 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

CAPITAL AND MAINTENANCE REPAIR WORK ARE IMPLEMENTED
Capital and maintenance repair work were operated at  the transformer points, TL in order to supply the consumers with quality and stabile electric power, prevent of any problem in the future at “Gakh  Electric Network” as at other electric networks (EN). And it plays the main role in preventing of interferes to meter scheme.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, at present measures are continued in the line of successfully  implementing of repair – restoration work under intended plan – graphic.
According to the information given by the source, different setting repair work was operated at TL belonging to the enterprise balance during last three months of the current year and 13,8 km of the lines by 10 kV, 5,7 km of the lines by 0,4 kV were repaired during carried out different type measures.
By the way, repair work was also implemented at TP of the enterprise. So that, different setting repair work was operated at 15 TP.
Under other information given by the source, the damages were discovered at meter complete of 12 consumers at the enterprise  during August of 2012. And  more than 46 00 manat use value of about 776 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, 118 violations of rule of electric power was discovered during 8 months of the current year and more than 33 thousand manat use value of about 5501 00 kWh loosed electric power was restored. More than 40 % of this sum was repaid during financial period and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.