“AĞDAM EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Şəbəkənin istismar vəziyyətinin yaxşılaşdırılması üçün zəruri tədbirlər görülür. Vaxtında aparılan cari və əsaslı təmir işləri nəticəsində qəza açılmaları minimum həddə düşüb, istehlakçılar daha da dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar. Həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər müəssisənin digər texniki-iqtisadi göstəricilərinə də müsbət təsir göstərir.
“Ağdam Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, cari ilin son üç ayında müəssisənin xidməti ərazisində 10 kV-lik xətlərin ümumilikdə 4 km-ə yaxın hissəsi təmir edilmiş, xeyli sayda dayaq düzləndirilmiş, naqillərin qabariti bərpa olunmuş və trassası yaşıl kütlədən təmişlənmişdir. Eyni zamanda Mirəşelli, Soltanbud, Qarabağlı və digər kəndlərin 0,4 kV-lik xətlərində həyata keçirilən təmir işləri zamanı 6 km-ə yaxın xətt təmir olunmuş, xeyli sayda izolyator, dayaq dəyişdirilmiş və 25 ədəd traves quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, təmir kampaniyası çərçivəsində 20 TM-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Görülmüş işlər öz növbəsində sayğac sxemlərinə müdaxilə hallarının qarşısının alınmasında əhəmiyyətli rol oynayır”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 50-dən artıq (bunun 24-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 547,8 min kilovatsaata yaxın (bunun 67,1 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 32,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə burada 750-dən çox (bunun 481-i məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, tərtib edilmiş aktlar müvafiq qaydada araşdırılaraq hesabat aparılmış və nəticədə 6 milyon 367,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 382 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 70 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, qayda pozuntularının təsnifatına görə, müdaxilə olunmuş sayğaclardan keçən enerjinin bir hissəsinin qeydə alınmaması, sayğacdan kənar istifadə halları üstünlük təşkil edir.

Necessary measures are implemented in the line of improving of exploitation level of the network. As a result of  in time carried out capital and maintenance repair work accident opening situations were decreased to minimum, the consumers were supplied with much more stabile electric energy. Implemented purposeful measures make influence to technical – economical indicators of the enterprise.
According to the information given by Aghdam Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 4 km distance of the lines by 10 kV was repaired, loads of stands were made, cables were restored and the trace was cleaned of green mass at the enterprise service territory during last three months of the current year. At the same time, about 6 km distance of the lines by 0,4 kV was repaired at “Mireshelli”, “Soltanbud”, “Garabaghli” and at other villages. Lots of insulators and stands were  changed and 25 traverses were constructed.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at 20 TP in the line of repair company.
Carried out measures makes important role in preventing of interferes process – noted source was also added that, violations of rule of electric power of 50 consumers (24 of them belongs to private consumer group) were discovered at the enterprise service territory and more than 328 00 manat use value of about 5478 00 kWh (about 671 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was paid during financial period.
It should be noted that, more than 750 infringements were observed (481 of them belongs to private consumer group) during 8 months of the current year and as a result of it, more than 382 thousand manat use value of about 6 million 3673 00 kWh loosed electric power was restored. More than 70 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures are implemented in the  line of implementing of the remainder sum.
It should be noted at the end that, there are still observed use of electric power by the edge line.