Enerjisistemdə dayanıqlığın yüksəldilməsi,  enerji təchizatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır. Bu baxımdan, Göyçay rayonunda da mühüm işlər görülür. Rayon ərazisində elektrik verilişi xətləri,  transformator məntəqələri inventarlaşdırılıb, abonentlərin uçotu dəqiqləşdirilib, yarımstansiyalar, transformatorlar kodlaşdırılıb.  Aparılan islahatlar nəticəsində şəbəkə üzrə istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin ödənişində ciddi irəliləyiş  əldə edilib.
“Göyçay” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, cari ilin 8 ayı ərzində yeni fərdi mənzillərə 174 ədəd yeni sayğac qoyulub, 359 abonentin isə qüsurlu sayğacı dəyişdirilib. Bu müddət ərzində 18,5 km məsafədə məftillərin tarazlığı bərpa edilib. Şəbəkənin balansında olan 16 ədəd transformator əsaslı, 69-u isə cari təmirdən çıxarılıb.
Qeyd edək ki, elektrik verilişi xətlərinə də diqqət ayrılıb. 10 və 0,4 kV-lik EVX üzrə
cari və əsaslı təmir işləri aparılıb. Bundan başqa, 10 kV-lik EVX-də 19 ədəd, 0,4 kV-lik EVX-də isə 53 ədəd yeni dəmir-beton dayaq istismara verilib. 38 ədəd dayaq isə yenidən bərpa edilib.
Yeri gəlmişkən, Bığır, Potu, Ərəb, Səadət və Mali Şıxlı kəndlərinin 0,4 kV-lik hava xətlərin ətrafı yaşıl kütlədən təmizlənib və bu proses Qaraməryəm, Ləkçıplaq kəndlərində və şəhər hava xətlərində də davam etdirilir. Ümumiyyətlə, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində hazırda tədbirlər davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Purposeful measures are implemented in the line of increasing of stability of energy system, improving of energy supply. Important measures were carried out in Goychay region. TL, transformer points were inventoried, account of subscribers were specified, s/s, transformers were coded. Serious progress was achieved under the network as a result of carried out reforms.
According to the information given by “Goychay EN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 174 new meters were constructed, damaged meters of 359 subscribers were changed during 8 months of the current year. Balance of cables was restored in 18,5 km distance during this period. 16 transformers were capital repaired, 69 of them were maintenance repaired at the network balance.
Lets` noted that, TL are also in the center of the attention. Capital and maintenance repair work were implemented under TL by 10 and 0,4 kV. In additional, 53 new iron – concrete stands were commissioned at TL by 0,4 kV and 19 ones at TL by 10 kV. 38 stands were restored again.
By the way, the territory of TL by 0,4 kV of Bighir, Potu, Ereb, Seadet and Mali Shixli villages were cleaned of green mass. And this process is continued at Garamaryam, Lekchilpag villages and at city TL. In general, at present, relevant measures are continued in the line of successfully continuing of repair – restoration work under intended plan – graphic.
It should be noted at the end that, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled and in order to supply fire safety taking into account of present climate condition. At the same time, oil gravels were substituted with fresh ones at oil capacious equipments.