YAŞILLIĞA BÜRÜNMÜŞ ENERGETİKA MÜƏSSİSƏSİ
Prezident İlham Əliyevin «Azərbaycan Respublikasında elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında» sərəncamına uyğun olaraq ölkədə inşa edilmiş “Astara Elektrik Stansiyası” istismara verildikdən sonra cənub bölgəsinin elektrik enerjisi ilə təminatı əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşıb. Yeni generasiya gücünün fəaliyyəti nəticəsində bölgənin rayonlarını qidalandıran xətlərdə itkilərin həcmi xeyli aşağı düşüb və elektrik enerjisinin keyfiyyət göstəriciləri daha da yaxşılaşıb. Stansiyada əməkçilər üçün ideal iş şəraiti yaradılıb.
Geniş abadlıq işləri aparılmış bu energetika müəssisəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada aylar və illər üzrə elekrtik enerjisinin istehsalı və digər texniki-iqtisadi tapşırıqlar müntəzəm olaraq yerinə yetirilib. Bu il də nəticələr ürəkaçandır. Belə ki, 2012-ci ilin 8 ayı ərzində stansiyada 202,5 milyon kVt-saat, o cümlədən avqust ayında 23,2 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Qeyd edək ki, stansiyanın bütün aqreqatlarının və köməkçi avadanlıqların texniki təmir qrafikinə ciddi əməl edilib. Məhz bunun nəticəsidir ki, istismar zamanı heç bir ciddi nasazlıq meydana çıxmayıb.

POWER ENGINEERING ENTERPRISE COVERED TO GREENNESS
After put into operation of “Astara Power Plant” which was constructed thanks to Ilham Aliyev`s order about “additional measures in the line of improving of energy supply of Azerbaijan Republic” , energy supply of south region is really changed. As a result of operation of new generation power, capacity of looses is mainly decreased at the lines and quality indicators of energy is mainly improved.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, energy production and other technical – economical indicators are systematically carried out under months and years. This year, the results are satisfactory.
So that, 202,5 million kWh electric power was generated at the power plant during 8 months of 2012, by the way, 23,2 million kWh was generated in August of the current year.
Lets` noted that, technical repair graphic of all units and subsidiary equipments was seriously implemented. As a result of it, no serious indisposition was observed during exploitation period.