“YARDIMLI EŞ”: PAYLAYICI ŞƏBƏKƏ TƏMİR EDİLİR
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Yardımlı EŞ”də də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik veriliş xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində EVX-lərdə həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı 10 və 0,4-kV-lik xətlərin 4 kilometrə yaxın hissəsi təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan TM-lərdən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 4 TM-də əsaslı təmir işləri həyata keçirilmiş və bir ədəd 630 KVA transformator təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
“Şəbəkənin xidmət göstərdiyi ərazilərdə son vaxtlar texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə rayon əhalisi arasında aparılan məqsədyönlü tədbirlərin aparılması, eləcə də elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarına qarşı qətiyyətli addımların atılması öz müsbət nəticəsini verməkdədir”, – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, burada cari ilin avqust ayında keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 6,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 390 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 30 qayda pozuntusu aşkar edilərək 131,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 7,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

YARDIMLI EN: DISTRIBUTION NETWORK IS REPAIRED
Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points, TL in order to supply the consumers of “Yardimli” EN with quality and stabile electric power and prevent of any problems in the future.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 4 km line was repaired at the lines by 10 and 0,4 kV during carried out different setting repair work at TL during three months of the current year.
Lets` noted that, repair work was also operated at TP belonging to the enterprise. So that, capital repair work was operated at 4 TP and one transformer by 630 KVA was repaired and put into operation.
Carried out purposeful measures among region people  in order to increase of level of technical commission make positive influence in the line of getting of high results -  noted source was also added that, violations of rule of electric power of 3 consumers were discovered and relevant statements were drawn up against them. More than 390 manat use value of about 66 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
Lets` noted that, 30 infringements were observed at the enterprise during 8 months of the current year and more than 78 00 manat use value of about 1311 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of paying of remainder sum.
By the way, according to the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line and the most of them observed at private consumer group.