TƏDBİRLƏR DAVAM EDİR
İstismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, eyni zamanda qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bütün enerji müəssisələrinin xidməti ərazilərində yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirilir.
“Masallı EŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid paylayıcı şəbəkələrdə həyata keçirilən yenidənqurma işləri zamanı 2,1 kilometrə yaxın 10 kV-lik EVX yenidən qurulmuş, 1,1 km-dən artıq 0,4 kV-lik xətt SİP kabellə əvəzlənmiş, smartkart tipli sayğacların quraşdırılması üçün isə sayğacların girişinə 100 metrdən artıq koaksial kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda ümumilikdə 5,9 km-dən artıq 10 və 0,4 kV-lik EVX-də əsaslı təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə balans mənsubiyyətinə aid 13 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 1000 KVA-dan artıq 5 transformator təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
“Əməkdaşlarımız tərəfindən müəssisənin xidməti ərazisində elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, cari ilin avqust ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 6 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 12 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 700 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat ayında həmin bu məbləğdən əlavə ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 8 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı aşkar edilmiş 314 qayda pozuntusuna görə 2 milyon 60,8 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 123,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 46 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Reconstruction and different setting system important repair work were carried out at service territory of the enterprise in order to preparation work to autumn – winter season and increase of exploitation level.
According to the information given by Masalli EN to the Press – release of Azerenergy JSC,  about 2,1 km TL by 10 kV was reconstructed, more than 1,1 km line by 0,4 kV was substituted with SIL type one, more than 100 meter coaxial cable was installed at entry of the meters. At the same time, totally more than 5,9 km TL by 10 and 0,4 kV were capital repaired.
Lets` noted that, different setting repair work were operated at 13 TP during mentioned period. At the same time, 5 transformer total power more than 1000 KVA were repaired and put into operation.
Illegal use of electric power is prevented by out collaborators and relevant measures are operated against these consumers – noted source is also added information about that, damages were discovered at meter account complete of 6 consumers during carried out spot – checks at the enterprise service territory in August of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 700 manat use value of about 12 thousand kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum as a result of carried out measures, the debtor debts of last months were also repaid.
By the way, violations of rule of electric power of  314 consumers were discovered during 8 months of the current year and use value of 1237 00 manat use value of more than 2 million 608 00 kWh loosed electric power was restored. More than 46 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.