Ölkə iqtisadiyyatı inkişaf etdikcə, bölgələrdə yeni istehsal sahələri, yeni iş yerləri açılır. Bunun da nəticəsində vaxtilə iş ardınca başqa yerlərə gedən vətəndaşlar geri - öz evlərinə qayıdırlar. Nəticədə yeni evlər tikilir, yeni ailələr qurulur və eyni zamanda, istehlakçıların sayı da artır.
Dağlar qoynunda yerləşən İsmayıllı rayonu da respublikamızın sürətlə inkişaf edən bölgələrindəndir. Burada yeni istehlakçıların meydana çıxması nəticəsində abonentlərin sayı getdikcə artır, rayonun elektrik enerjisi təsərrüfatında həyata keçirilən yenidənqurma işlərinin miqyası genişlənir. Eyni zamanda istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transfomator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilib.
“İsmayıllı Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil oan məlumata görə, hazırda rayon mərkəzində 0,4 kV-lik xətlər SİP-ləşdirilir. Həmçinin burada istehlakçılar smart-kart tipli sayğaclarla təchiz olunacaq. Eyni zamanda, Zərgəran və Bizlan kəndlərində də şəbəkə yenidən qurulacaq, bu yaşayış məntəqələrində də smart-kart tipli sayğaclar quraşdırılacaq.
Qeyd edək ki, bundan əvvəl rayonun Sumağallı, İstisu, Çayqovuşan və Qalacıq kəndlərində şəbəkə yenidən qurulub, 1100-dən çox istehlakçı smart-kart tipli sayğacla təchiz olunub.
“Rayonun enerji təchizatının daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər bu gün də uğurla davam etdirilir. Əsas məqsəd soyuq qış aylarında istehlakçıları daha keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etməkdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Bunun üçün mütəmadi olaraq qəza məşqləri, müxtəlif treninqlər keçirilir. Əməyin mühafizəsi və texniki təhlükəsizlik məsələləri də arzuolunan səviyyədədir. İşçilər texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar.

New production spheres, new work places are opened at the regions in the line development of the state economy. As a result of it, the citizens finding for themselves new jobs in different places  - are returned home. And new buildings are constructed, new families are created at the same time the number of consumers are increased.
Ismayilli is also fasten developed regions in the republic. As a result of rising number of consumers, the number of  subscribers are also increased, scale of carried out construction work at the region is enlarged. At the same time, capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points and TL in order to supply the consumers with quality and regular electric power and prevent of any problem.
According to the information given by “Ismayilli Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, at present, lines by 0,4 kV are substituted with SIL type ones at the region center. The consumers will be also supported with smart – card type meters. At the same time, the network will be reconstructed at Zergeran and Bizlan villages, smart – card type meters will be also constructed there.
Lets` noted that, the network was reconstructed at Sumagilli, Istisu, Chaygovushan and Galajig villages, more than 1100 consumers were supported with smart – card type meters.
Carried out measures in the of improving of energy supply is also successfully continued. The main order is to supply the consumers with much more quality electric power during cold winter season – noted source was also added that, labour protection is also in the center of the attention. Increasing of professionalism level of the staff is also in the center of the attention. Different trainings, systematical accident training are implemented in the line of it.  Labour protection and technical safety matters are in satisfactory level.