ŞƏKİ ES: HAZIRLIQ İŞLƏRİ UĞURLA DAVAM ETDİRİLİR
Son illər enerjisistemdə həyata keçirilən nəhəng layihələr ölkənin iqtisadi qüdrətindən xəbər verməklə yanaşı, həm də dövlətin öz vətəndaşlarına göstərdiyi böyük qayğının təzahürüdür. Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə daxili imkanlar hesabına tikilərək istifadəyə verilmiş Şəki Elektrik Stansiyası şimal-qərb bölgəsinin əhalisi üçün böyük töhfədir. Bölgəyə nur paylayan bu generasiya gücü regionun elektrik enerjisi ilə təchizatının dayanıqlığını təmin edir, sosial-iqtisadi inkişafa təkan verir.
Elektrik stansiyasından  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin avqust ayında 23,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 8 ayı ərzində isə 201 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 8 aylıq yekununa görə, o cümlədən avqust ayında digər texniki iqtisadi göstəricilər üzrə də qənaətbəxş nəticələr əldə edilmişdir.
“Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektivimiz səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər. Məhz onun nəticəsidir ki, cari ildə də aqreqatlarda plansız boş dayanma halları qeydə alınmamışdır” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, bir porşen tipli aqreqatda əsaslı təmir işləri başa çatdırılmış və digər bir aqreqatda isə analoji işlərə başlanmışdır.
Yeri gəlmişkən, Şəki Elektrik Stansiyasında aqreqatların dayanıqlı işi ilə əlaqədar istismar təlimatına uyğun texniki qulluq yerinə yetirilmiş, lazımi miqdarda sürtkü yağları və kimyəvi reagentlər ehtiyatı toplanmışdır. Eyni zamanda 110 kilovoltluq açıq paylayıcı quruluşda (APQ) avadanlıqların daha da keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə cari təmir və sınaq işləri həyata keçirilmişdir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, təmir-bərpa işləri ilə yanaşı abadlıq, yaşıllaşdırma işlərinə də xüsusi diqqət yetirilmiş, o cümlədən  dekorativ və meyvə bağlarına xüsusi qulluq edilmişdir. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir.  Bütün bunlarla yanaşı cari ildə də heyətin istismar və bilik səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilib.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir

Carried out huge projects at energy system during last period is the appearance of care for citizens by the state and these type of measures give information about the state power. “Shaki Power plant” takes the main part in supplying of the consumers with quality electric power of north – west region. This generation  power of the region is supplying of energy support and give a push to social economical development.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 23,6 million kWh electric power was generated at the power plant in August of the current year.
Lets` noted that, about 201 million kWh electric power was produced during 8 months of the current year.
By the way, as a result of 8 months result, satisfactory results were achieved under technical economical indicators in August of the current year.
Our collective are assiduously try to carry out plan tasks in time and transmission of energy with stability and quality. As a result of it, there were not observed any problem – noted source was also give information about that, repair work was over at piston type units and analogical measures were operated at other units.
By the way, maintenance check up was operated at the units of “Shaki Power plant”, lubricating oil and chemical reagents were reserved in necessary quantity. At the same time, current repair and testing measures were implemented in order to preparation to autumn – winter season at switch yard by 110 kV. At present, the units are operated under the dispatch graphic.
Under other information given by the source, beside repair – restoration work, greening and renovation work are in the center of the attention. Fruit and decorative trees were specially serviced. Measures are operated in the line of improving of staff condition. Relevant measures are operated in the line of increasing of level of staff knowledge and ability.
Fire safety is also in the center of the attention as at other objects. Workshops, administrative and subsidiary buildings were supported with fire extinguisher  means. The territory were cleaned of dry grass.