TEXNİKİ TƏDBİRLƏR DAVAM EDİR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. Görülən bütün mühəndis-texniki tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm də istehlakın dəqiqləşdirilməsində, ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Şabran  Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin xidməti ərazisində olan 110 kV-lik Şabran yarımstansiyasında 1 sayı 16 MVA transformatorun eynidərginlikli bütün avadanlıqları tamimilə yenilənmişdir.  Rəhimli yarımstansiyasında isə gücü 6,3 MVA olan transformator təmir olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 35 kV-lik Pirəbədil yarımstansiyasında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda həmin bu yarımstansiyadan çıxan 10 kV-lik Dağbilici hava xəttində (HX) 16 dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və onlara yeni traverslər bərkidilmişdir.
Qeyd edək ki, Zeyvə və Kilvar kəndlərini elektrik enerjisi ilə təmin edən 6 kV-lik 6 kilometrə yaxın EVX müasir standartlara uyğun yeni şəkildə qurulmuş, 90-dan artıq yeni dayaq basdırılmışdır. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə 150-yə yaxın dayaq basdırılmış, 12 kilometrə yaxın SİP kabel çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı bütün istehlakçılar yeni elektron tipli sayğacla da təmin olunmuşlar.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, ümumiyyətlə sözügedən dövrdə şəbəkə üzrə 30 kilometrə yaxın xətt, 73 dayaq, xeyli sayda izolyator və 42 transformator təmir olunmuşdur. Şəbəkənin kollektivi görülən işlərlə arxayınlaşmır, nəzərdə tutulan tədbirləri ardıcıllıqla həyata keçirir.
“Bütün bu sadalanan tədbirlər onu deməyə imkan verir ki, müəssisəmizin xidməti ərazisində cari mövsümə uyğun olaraq istehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını lazımi səviyyədə ödəyəcəyik” - deyən mənbə, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri olan keçirilmiş reydlər barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, cari ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 37 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 73,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 52,7 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 4,4 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə 190 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 534,8 min kilovatsaata yaxın (bunun 367,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 32,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 27 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

TECHNICAL MEASURES ARE CONTINUED
Traditionally repair – restoration work is implemented at energy economy operating at the state territory in the line of supplying of the consumers with quality and regular electric power. Carried out all engineering – technical measures make opportunity for preventing of energy loss, specifying of consumption and increasing of total payment.
According to the information given by Shabran Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, all same tension equipments of the transformer number 1 by 16 MVA were changed at “Shabran” s/s by 110 kV. Transformer by 6,3 MVA was repaired at “Rehimli” s/s.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at “Pirebedil” s/s by 35 kV. At the same time, 16 stands were substituted with new ones at “Daghbiliji” TL by 10 kV.
Lets` noted that, about 6 km TL by 6 kV was constructed with modern type which supplying Zeyve and Kilvar villages with electric energy, more than 90 stands were grounded. At the same time, about 150 stands were grounded at the lines by 0,4 kV, about 12 km SIL type cable was installed. Beside all of them, all the consumers were supplied with new electron type meters.
It should be noted stressing to the source that, in general, about 30 km line, 73 stands, lots of insulators and42 transformers were repaired during mentioned period. Collective of the network are systematically carried out all intended measures.
“Necessity of the consumers are totally met at the enterprise” - noted source was also added that, relevant spot – checks were implemented in the line of preventing of commercial losses. Violations of rule of electric power of 37 consumers were discovered in July of the current year and  about 44 00 manat use value of 731 00 kWh (about 527 00 kWh  belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during account period.
By the way, 190 infringements were observed at the enterprise service territory during 7 months of the current year and about 321 00 manat use value of about 5348 00 kWh loosed electric power was restored. More than 27 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures are carried out in the line of repaying of the remainder sum.