TƏDBİRLƏR PLANI UĞURLA İCRA OLUNUR
Qarşıdan gələn payız-qış mövsümündə enerji sisteminin dayanıqlı işləməsinin təmin edilməsi, yarımstansiyalarda avadanlıq­ların təhlükəsiz və dayanıqlı istismarı ən mühüm vəzifələrdəndir. Quba Elektrik Şəbəkəsinin kollektivi rayonun enerji təchizatını daha da yaxşılaşdırmaq və texnoloji itkiləri azaltmaq məqsədilə energetika təsərrüfatında icrası nəzərdə tutulan tədbirləri vaxtında yerinə yetirməyə çalışırlar.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında müəssisənin xidməti ərazisində olan 35 kV-lik Kanal yarımstansiyasında 1 saylı 4 MVA-lıq transformatorun ifrat yüklənməsi nəzərə alınaraq əlavə 3 saylı 2,5 MVA-lıq yeni transformator quraşdırılaraq istismara verilmişdir. Eyni zamanda texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə balans mənsubiyyətinə aid transformator və kompleks transformator məntəqələrində (TM və KTM) yükə uyğun transformatorlar yenisi ilə əvəzlənmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 23 KTM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 26 transformator isə təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə təmir işləri 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə də aparılmışdır. Nəticədə həmin bu xətlərin ümumilikdə 16,5 kilometri dəyişdirilmiş, 26 kilometrə yaxını təmir olumuşdur. Eyni zamanda 50-yə yaxın dayaq yenisi ilə əvəzlənmiş və xeyli sayda izolyatorda dəyişdirilmişdir. 22 kilometrə yaxın məsafədə budama işlərinin aparılması, 17 kilometrdən artıq naqılin dartılması, 65-dən çox dayağın düzləndirilməsi də görülən işlərin sırasındadır.
Yeri gəlmişkən, görülən bütün məqsədyönlü tədbirlər həm enerji itkisinin qarşısının alınmasında, həm istehlakın dəqiqləşdirilməsində, həm də ümumi ödənişin artmasında öz müsbət nəticəsini göstərməkdədir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ilin iyul ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 22 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 60,7 min  kilovatsaata yaxın (bunun 47,6 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 3,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, 2012-ci ilin 7 ayı ərzində aşkar edilmiş 383 qayda pozuntusuna görə 1 milyon 178,3 min kilovatsaata yaxın (bunun 911,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 70,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 16 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, başlanan tədbirlərin növbəti rüblərdə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.
Sonda onu da qeyd edək ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə də müvafiq tədbirlər həyata keçirilib. Belə ki, yarımstansiyada açıq paylayıcı quruluş (APQ) otlardan təmizlənmiş, kabel kanalları kipləndirilmiş, yağ tutumlu avadanlıqlarda sızmalar aradan qaldırılmış, hava xəttinin əkin sahələrində dayaqların dibi otlardan təmizlənmişdir.

MEASURES PLAN IS SUCCESSFULLY EXECUTED
Supplying of energy system with regular work regime, safety and stabile work of the s/s during autumn – winter season are important orders. Collective of Guba Electric Network” are assiduously try in order to much more improve the region with energy supply and decrease of technical looses.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, extreme loading of the transformer number 1 by 4 MVA was taking into account and the transformer number 3 by 2,5 MVA was put into operation. At the same time, the transformer corresponded to the transformers and complex transformer points (TP and CTP) were substituted with new ones in order to decrease technological losses. Beside all of them, different setting repair work were implemented at 23 CTP and 26 transformers were repaired and put into operation.
Lets` noted that, repair work was also implemented at the lines by 10, 6 and 0,4 kV. As a result of it, 16,5 km of this lines were changed, about 26 km  were repaired. At the same time, about 50 stands were substituted with new ones. And loads of insulators  were changed. About 22 km distance was controlled, more than 17 km cable was stretched out, lots of measures were operated at  more than 65 stands.
By the way, carried out measures makes opportunity for preventing of energy looses, specifying of consumption and in increasing of total consumption.
Under the information given by the source, the damages were observed at meter account complete of 22 consumers at the enterprise service territory in July of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 36 00 manat use value of about 607 00 kWh (more than 476 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored.
Lets` noted that, 383 violations of rule were discovered during 7 months  of 2012 and  more than 706manat use value of about 1 million 1783 00 kWh (about 9118 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 16 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are carried out in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted that, continuing of relevant measures is intended.
Lets` noted at the end that, relevant measures were implemented in order to  support fire safety. So that, the territory of OSY was cleaned of dry grass, cable channels were tighten and leakage of oil capacious equipments were eliminated, the territory of the lines were cleaned of grass.