ŞƏBƏKƏLƏRİN DAYANIQLIĞI DAHA DA MÖHKƏMLƏNDİRİLİR
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının vaxtında alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Hazırda digər paylayıcı elektrik şəbəkələrində olduğu kimi Gəncə Elektrik Şəbəkəsinin balans mənsubiyyətinə aid elektrik şəbəkələrinin yeniləşdirilməsi, onların dayanıqlığının daha da artırılması istiqamətində yenidənqurma və təmir-tikinti işləri  həyata keçirilir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında  dayanıqlıq və keyfiyyət yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr aradan qaldırılır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində xidməti ərazidə olan transformator məntəqələrində həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı müxtəlif gücdə olan 59 ədəd transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Eyni zamanda 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərin isə 1,3 kilometri də təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində 15,3 kilometr SİP kabel xətti çəkilmiş və 600-ə yaxın sayğac quraşdırılmışdır.
Mənbə onu da bildirdi ki, elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, müəssisənin xidməti ərazisində mütəmadi reydlər keçirilir və cari ilin iyul ayında keçirilmiş reydlər zamanı 3 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək, 19,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin  1,1 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövründə həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Əlavə olaraq qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 7 ayı ərzində müəssisə üzrə 80-dən artıq  qayda pozuntusu faktı aşkar edilmişdir. Nəticədə 741,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 44,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 69 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin iyul ayında iki istehlakçının sənədləri tədbir görülməsi üçün hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

STABILITY OF THE NETWORKS ARE MUCH MORE STRENGTHENED
Carrying out of capital and maintenance repair work at the transformer points, TL, decreasing of losses in order to supply the consumers with quality and regular electric power, prevent of any problems are the main orders standing in front of us. At present, reconstruction and repair – restoration work are implemented in the line of renewing of electric networks and their stability belonging to balance of “Ganja Electric Network” as at other distribution electric networks. Stability and qaulity were increased, extreme loadings were eliminated as a result of carried out purposeful measures.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 59 transformers were repaired and put into operation during carried out different setting repair work within last three months of the current year. At the same time, 1,3 km of the lines by 10, 6 and 0,4 kV were repaired.
Lets` noted that, 15,3 km SIL type line was installed and about 600 meters were constrcuted at the enterprise service territory in the line of reconstruction work.
As the source informed, loads of measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric power and these type of measures are continued. So that, constantly the measures are operated at the enterprise service territory and violations of rule of electric power of 3 consumers were discovered. And more than 11 00 manat use value of about 199 00 kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum, the debtor debts of last months were also repaying.
It should be noted at the end that, more than 80 infringements were observed at the enterprise during 7 months of the current year. As a result of it more than 444 00 manat use value of about 7413 00 kWh loosed electric power was restored. More than 69 % of this sum was repaid and relevant measures are carried out in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, two documents of the consumers who has lots of violations of rule were sent to law machinery for carrying out of relevant measures.