HACIQABUL EŞ: REYDLƏR KEÇİRİLİR
Şəbəkələrdə aparılan yenidənqurma işlərinə, sayğac uçot komplektlərinin xüsusi qutularda və baxış üçün maneəsiz yerdə quraşdırılmasına, sayğac uçot komplektinə nəzarətin gücləndirilməsinə, onlarla aparılan təbliğata baxmayaraq, sayğac sxeminə müdaxilə edən istehlakçılar hələ də var. Onlar əməkdaşlarımız tərəfindən vaxtında aşkar edilir və onlara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
Hacıqabul Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2012-ci ilin 7 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 110-dan artıq istehlakçının Elektrik Enerjisindən Istifadə Qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 743,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 104,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 21 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, cari ilin iyul ayında isə 28 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 79 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ayların aktlarına görə yaranmış debitor borcunda müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
“Qayda pozuntularının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri də elektrik enerjisinin kart sistemi vasitəsilə həyata keçirilməsidir. Artıq sözügedən EŞ-in xidməti ərazisində bu istiqamətdə tədbirlər davam etdirilir” – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-bərpa işləri barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində yenidənqurma işləri ilə əlaqədar “smartkart” tipli sayğacların quraşdırılması məqsədilə sayğacların girişinə 140 metrə yaxın koaksial kabel çəkilmişdir. Paralel olaraq 10 kV-lik xətlərin 4,7 kilometrdən artıq hissəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərdə də təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövr ərzində təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrindən (TM) də yan ötməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə 6 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, eyni zamanda ümumi gücü 920 KVA olan 4 transformatorda təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Hazırda hava şəraitini nəzərə alaraq və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM-lərin ərazisi quru otlarından təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

HAJIGABUL EN: THE SPOT – CHECKS ARE CARRIED OUT
There are still observed interferes to meter complete in spite of carried out reconstruction work at the networks, construction of meter account complete in the special boxes and without obstacles places, strengthening of supervision to meter account complete and propaganda work carried out among them. They are discovered by our collaborators and hard measures are operated against them.
According to the information given by “Hajigabul Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of more than 110 consumers were discovered at the enterprise service territory during carried out spot – checks within 7 months of 2012. Discovered infringements were relevantly acted and more than 1046 00 manat use value of more than 1 million 7439 00 kWh loosed electric power was restored. More than 21 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are operated in the line of paying of the remainder sum.
Lets` noted that, 28 statements of violations of rule were discovered in July of the current year and more than 47 00 manat use value of more than 79 thousand kWh loosed electric power was restored. Beside paying of this sum, the debtor debts of last months were also repaid.
Use of electric power with card system is one of the measures making opportunity for preventing of violations of rule of electric power. The measures in the line of it are continued at the service territory of EN – noted source was also give information about carried out repair – restoration work during last three months of the current year.
Lets` noted stressing to the source, about 140 meter coaxial cable was installed at the entry of the meters in order to construction of smart – card type meters in accordance to reconstruction work during mentioned period. Different setting repair work was implemented at more than 4,7 km of the lines by 10 kV. At the same time, repair work was operated at the lines by 0,4 kV.
It should be noted at the end that, repair work was also implemented at the transformer points (TP) belonging to balance. So that, different setting repair work was operated at 6 TP, at the same time, 4 transformers by 920 KVA were repaired and put into operation.
Fire safety is also in the center of the attention under the network. At present, the territory of TP was cleaned of dry grass in order to intended climate condition and oil gravel of oil capacious equipments were substituted with new ones.
Energy suppliers are trying to handle their work well in the line of successfully finishing of the following season.