DAYANIQLIQ VƏ KEYFIYYƏT DIQQƏT MƏRKƏZINDƏDIR
Əvvəlki illərdə olduğu kimi, cari ilin birinci yarısında da İmişli Elektrik Şəbəkəsinin xidməti ərazisində olan tələbatçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cari işlərlə yanaşı, növbəti payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri də yüksək səviyyədə icra olunub.
Bu barədə şəbəkədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin birinci yarısında rayon üzrə elektrik enerjisi sərfiyyatı 101,2 milyon kilovat-saat olub. Rayon mərkəzində abonentlər əvvəlcədən ödənişli smart-kart tipli sayğaclarla təmin edilib. Kənd və qəsəbələrdə enerji təchizatını yaxşılaşdırmaq istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Ümumilikdə kəndlərdə 2,7 kilometrə yaxın SİP kabeli, 18 kilometrdən artıq naqil çəkilib və xeyli sayda sayğac quraşdırılıb. Həmçinin müxtəlif güclərdə olan 45 ədəd transformator təmir olunaraq istismara verilib.
Qeyd edək ki, təmir işləri zamanı 57 dayaq yeniləri ilə əvəz edilib, 14 dəmir-beton dayaq basdırılıb. 35/10 kilovoltluq yarımstansiyalara xidmət edən böyük güclü transformatorlara lazım olan həcmdə yağ əlavə edilib. Ümumilikdə rayon ərazisi üzrə müxtəlif gücdə olan 58 ədəd transformator təmir edilərək istismara verilib.
Yeri gəlmişkən, rayonun Aranlı, Qaralar, Xəlfəli, Sarxanlı, Cəfərli, Qaraqaşlı, Mürsəlli, Xoşçobanlı, Murğuzallı, Qulubəyli, Ağammədli, Oruclu, Qızılkənd, Məhəmmədli, Yalavac, Rəsullu və digər kəndlərində istehlakçıların daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunması üçün naqil və kabel xətlərinin yenisi ilə əvəz edilməsi, dayaqların yeni dayaqlarla dəyişdirilməsi, abonentləri elektrik enerjisi ilə qidalandıran transformatorlarda təmir işlərinin görülməsi nəzərdə tutulub.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkə üzrə elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin ödənilməsinə, debitor borcların yığılmasına görə və elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması hallarının qarşısının alınması üçün bütün qüvvələr səfərbər edilib.

STABILITY AND QUALITY ARE IN THE CENTER OF THE ATTENTION
Necessary measures were implemented in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric power at “Imishli Electric Network” during the first half year of the current year, as previous years. The following preparation measures to autumn – winter season is executed in high level beside current years.
According to the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 101,2  million kWh was used under the region during the first half year of the current year. The subscribers are supplied with smart – card type meters at the region center. Measures are continued in the line of improving of energy supply at the villages and settlements. In general, about 2,7 km SIL type cable, more than 18 km cable were installed and lots of meters were constructed. At the same time, different powered 45 transformers were repaired and put into operation.
Lets` noted that, 57 stands were substituted with new ones, 14 iron – concrete stands were grounded during repair work. Oil was added to big transformers serviced s/s by 35/10 kV. In general, different powered 58 transformers were repaired and put into operation under region territory.
By the way, substituting of cable and conductors with new ones, changing of the stands, carrying out of repair work at the transformers are intended for supporting of the consumers of Aranli, Garalar, Khelfeli, Sarkhanli, Jeferli, Garagashli, Murselli, Khoshchobanli, Mirghuzalli, Gulubeyli, Aghammedli, Orujlu, Gizilkend, Mehemmedli, Yalavaj, Resullu and at other villages.
It should be noted at the end that, lots of measures are implemented in the line of paying of use value of electric energy, collecting of the debtor debts, preventing of violations of rule of electric power.