“ŞİRVAN EŞ”: TƏMİR İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİB
Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Şirvan” EŞ-də də istehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir.
Mənbədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında burada yüksək gərginlikli (10 və 6 KV-lik) elektrik verilişi xətlərinin 1,3 kilometrində təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bundan əlavə smartkart sayğaclarının quraşdırılması ilə əlaqədar sayğacların girişinə 1,7 kilometrə yaxın kabel xətti çəkilmiş, 0,4 kV-lik xətlərin müəyyən hissəsi isə SİP kabellə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrindən də (TM) yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə beş TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Smartkart tipli sayğacların quraşdırılması texniki itkilərin azaldılması, ödənişlərin artırılması və s. ilə yanaşı elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində də həyata keçirilən tədbirlərdən biridir”, -deyən mənbə “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”nın pozulmasına görə keçırılmış reydlər zamanı aşkar edilmiş nöqsanlar barəsində də məlumat verdi.
Mənbədən verilən məlumata görə, cari ilin 6 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 13 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 67,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,1 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğ tamamilə ödənilmiş və eyni zamanda ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.

Capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points, TL in order to supply the consumers with quality and regular electric power and prevent of any problems at “Shirvan EN” as at other electric networks (EN).
According to the information given by the source to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 1,3 km distance of high voltaged TL (10 and 6 kV) was repaired during last three months of the current year. In additional, about 1,7 km cable was installed at the entry of the meters, some part of the lines by 0,4 kV was substituted with SIL type cables in accordance to construction of smart card type meters.
Lets` noted that, repair work was also implemented at the transformer points. So that, different setting repair work was operated at five TP during mentioned period.
Carried out measures in the line of decreasing of technical losses in the construction of smart – card type meters and preventing of illegal use of electric power are one of these type measures – stressing source was also give information about discovered violations of rule during carried out spot – checks.
Under the information given by the source, violations of rule of electric power of 13 consumers were discovered as a result of carried out measures at the enterprise service territory during 6 months of the current year. And about 41 00 manat use value of more than 676 00 kWh loosed electric power was restored. The sum was totally repaid as a result of carried out relevant measures and these type of measures are operating in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted at the end that, fire safety measures were also operated there. By the way, fire safety has been already supported at oil capacious equipments, the territory of TL, TP were cleaned of dry grass and additional things. Base and frame of the transformers were cleaned of dirty oil cover.