Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid bütün yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində o cümlədən, komplekt transformator məntəqələrində və elektrikötürücü xətlərdə iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit və dayanıqlı işləməsi, istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. O cümlədən, qarşıdan gələn payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə yenidənqurma işləri və müxtəlif təyinatlı sistem əhəmiyyətli təmir işləri həyata keçirilir.
REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, Dövlət Proqramı çərçivəsində 330 kilovoltluq “İmişli” yarımstansiyasında 240 MVA-lıq avtotransformatorun quraşdırılması işləri yekunlaşmışdır. Hazırda avtotransformatorun mühafizə idarəetmə və avtomatika gövrələri proqramlaşdırılır. Bu işlər də başa çatdıqdan sonra avtotransformator normal dövrəyə qoşulacaqdır. Bundan başqa, dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə burada 2 saylı transformator yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, 110 kV-lik “Soltanlı” yarımstansiyasında ifrat yüklənmə rejimində işləyən 10 MVA-lıq və “Sığırlı Dartı” yarımstansiysında isə 7,5 MVA-lıq transformator daha güclüsü ilə, daha doğrusu müvafiq olaraq 25 MVA-lıq və 10 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Eyni zamanda analoji tədbir “Sabirabad” yarımstansiyasında da həyata keçirilmişdir. Belə ki, burada 2 saylı 31,5 MVA-lıq transformator 40 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Paralel olaraq burada yağ açarı eleqaz açarla əvəzlənmişdir. 35 kV-lik “Seyidlər” və “Vidadi-1” yarımstansiyalarının hər birində isə 2,5 MVA-lıq transformator 4 MVA-lıqla, “Qış Yatağı” yarımstansiyasında isə 4 MVA-lıq transformator 6,3 MVA-lıqla əvəzlənmişdir. Bütün bunlardan başqa müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Kürdəmir”, “Dəyirman”, “Yuxarı Şirvan” və digər yarımstansiyalarda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində yerləşən, EŞ-lərin balansında olan 440-dan artıq transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata o da qeyd edilir ki, cari ilin ötən son üç ayında sistemtəşkiledici 330 kV-lik III “İmişli”, III “Şirvan” HX-lərində təmir işləri aparılmış, dayaqların ətrafı və xəttin trassası yaşıl kütlədən təmizlənmişdir. 110 kV-lik I, II “İmişli” HX-də həyata keçirilən təmir işləri zamanı bir neçə aralıq dayaq, xeyli sayda izolyator və 2,2 kilometr uzunluğunda AC-150 markalı naqil yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Yeri gəlmişkən, 35 kV-lik “Xalac”, “Ağcabədi”, “Qaralar” HX-lərinin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə aralıq ağac və anker dayaqlar müvafiq olaraq yeni dəmir və anker dayaqlarla əvəzlənmişdir.
Mövcud hava şəraiti ilə əlaqədar müəssisənin xidməti ərazisində yanğın təhlükəsizliyi ilə bağlı mütəmadi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yarımstansiyaların ərazisi və EVX-lərin trassası quru otlardan təmizlənir, yağ tutumlu avadanlıqlarda yağın səviyyəsi, girimlərdə təzyiqlərin və transformatorlarda temperaturun norma həddində saxlanması təmin edilir. İstismar müddətinə uyğun olaraq yanğınsöndürmə vasitələri dəyişdirilərək yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, payız-qış mövsümündə dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq “Daşburun” yarımsatnsiyaında hər birinin gücü 10 MVA olan iki ifrat yüklənən transformator müvafiq olaraq hər birinin gücü 16 MVA-lıqla əvəzlənməsi planlaşdırılır.

IMISHLI REN: THE POWER OF S/S ARE INCREASED
Lots of repair and technical inspection work were implemented in order to increase of work efficiency at the transformer points and at TL, at all s/s, complete transformer points and some measures were carried out in the line of supplying of stabile and regular work of energy transmission and distribution systems, increasing of exploitation level. By the way, reconstruction and different setting systemic considerable repair work were implemented in order to preparation to the following autumn – winter season.
According to the information given by REN to the Press – release of Azerenergy” JSC, construction work of auto transformer by 240 MVA at “Imishli” s/s by 330 kV in the line of  Public Program was over. At present, safety management and automatic figures were programmed. After finishing of these measures the auto transformers will be connected to normal circuit. In additional, the transformer number 2 was substituted with new one in order to increase stability.
Lets` noted that, the transformer by 7,5 MVA at “Sighirli Darti” s/s by 10 MVA working at “Soltanli” s/s by 110 kV in extreme loading regime were substituted with much more powerful ones – with the ones by 25 MVA and 10 MVA. At the same time, analogical measures were implemented at “Sabirabad” s/s. So that, the transformer by 31,5 MVA number 2 was substituted with the one by 40 MVA. Oil circuit breaker was substituted with insulating gas breaker. The transformer by 2,4 MVA was  substituted with the one by 4 MVA at “Seyidler” and “Vidadi – 1” s/s by 35 kV,  the transformer by 4 MVA was  substituted with the one by 6,3 MVA at “Gish Yataghi” s/s. Different setting repair work were implemented at “Kurdamir”, “Deyirman”, “Yuxari Shirvan” and at other s/s. Lets` also noted that, more than 440 transformers belonging to EN balance were also repaired and put into operation.
Under other information given by the source, repair work was operated, surround of  the stands  and the trace line were cleaned of green mass at the III Imishli, the III Shirvan TL by 330 kV. Some mid stands, lots of insulators and AC – 150  marked conductor in 2,2 km length were substituted with new ones during carried out repair work at the I, II Imishli TL by 110 kV.
By the way, mid wooden and anchor stands were substituted with  new iron and anchor stands in order to strengthening of stability of “Khalaj”, “Aghjabadi”, “Garalar” TL by 35 kV.
Relevant measures in the line of fire safety are implemented in accordance to climate condition. By the way, the territory of s/s and the trace of TL were cleaned of dry grass, the level of oil capacious equipments was controlled. Fire extinguisher means were substituted with new ones in accordance to exploitation level.
It should be noted at the end that, two extreme loaded transformers each power by 10 MVA were substituted with the ones each power by 16 MVA at “Dahsburun” s/s in order to increase of stability during autumn – winter season.