“BAĞLAR”DA TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
Ölkənin böyük enerji müəssisələrindən biri sayılan “Sumqayıt REŞ” MMC-nin xidməti ərazisinə daxil olan “Bağlar Elektrik Şəbəkəsi” üzrə bir sıra təmir-bərpa və yenidənqurma işləri aparılmışdır. Enerji obyektindən Səhmdar Cəmiyyətinin Mətbuat xidmətinə bu barədə məlumat verilərək  bilidirilmişdir ki, təmir işlərinə transformator məntəqələrinin bərpası, yeni məftillərin quraşdırılması, izolyatorların əvəzlənməsi, dayaqların düzəldilməsi və s. daxildir.
Mənbədən bildirilir ki, cari ilin son üç ayı ərzində dayanıqlığın daha da artırılması və texniki itkilərin azaldılması məqsədilə  REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Məhəmmədli”,  6 kV-lik “Mehdiabad”, “Bağ” hava elektrik verilişi xətləri üzrə yağ açarları dəyişdirilmiş,  müxtəlif güclü transformatorlar cari təmir edilmiş, dayaqlar bərpa edilmişdir.
Təmir-bərpa işlərinə 35/6  kV-lik   “Sarıqaya” yarımstansiyası, “Novxanı” və “Gorədil” bağ   hava elektrik verilişi xətləri də daxildir. Qeyd edək ki, bu enerji təsərrüfatlarında da analoji təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmiş, avadanlıqlar və yardımçı avadanlıqlar normal iş rejiminə gətirilərək abonentlərin istifadəsinə verilmişdir. “Bağlar” EŞ üzrə yeni SİP kabellərinin quraşdırılması və əvəz edilməsi də yenidənqurma işlərinin tərkib hissəsin təşkil etmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı, şəbəkə üzrə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri də uğurla yerinə yetirilmişdir. Bu tədbirlər sırasina müvafiq yanğınsöndürmə dəstlərinin alınması, yanğınsöndürmə dəstələrinin yaradılması, işçi heyətinin müvafiq qaydada biliklərinin yoxlanılması, yanğın törədə biləcək əşyaların mütəmadi olaraq təmizlənməsi, alçaq və yüksək gərginlikli paylayıcı qurğuların aidiyyəti xidmətlər tərəfindən yoxlanılması daxildir. Müəssisədən bildirildiyinə görə, “Bağlar” elektrik şəbəkəsi yanğından təhlükə baxımından və texniki göstəricilər baxımından  mövcud iqlim şəraitinə  tam hazırdır və normal qaydada fəaliyyət göstrəir.
Mənbədən əldə edilən digər bir məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazilərində istehlakçıların elektrik enerjisindən istifadə qaydalarına riayət etməsi ilə bağlı keçirilmiş reydlər zamanı 47 istehlakçının (bunun 40-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur  aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılaraq 97,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 90,8 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 5,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 95 faizdən artıq hissəsi hesabat ayında ödənilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 320-dən artq (bunun 300-dən çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Nəticədə 875,7 min kilovatsaatdan artıq (bunun 554 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçılar qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 52,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat dövrü ərzində həmin bu məbləğin 60 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir. Qalıq məbləğin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

REPAIR WORK WAS ALSO IMPLEMENTED AT “BAGHLAR”
Lots of repair – restoration and reconstruction work were carried out at “Baghlar Electric Network” belonging to “Sumgait REN” LLC which is one of big energy enterprises of the state. According to the information given by energy object to the Press – release of “Azerenergy” JSC, restoration of the transformer points, construction of new wires, substituting of new insulators, mending of the stands and other measures are belonging to repair work.
As the source informed, oil circuit breakers were changed, different powered transformers were maintenance repaired at “Mehdiabad”, “Bagh” TL by 6 kV and “Mahammadli” TL by 10 kV belonging to REN balance in order to decreasing of technical losses and much more increasing of stability during last three months of the current year.
“Sarigaya” s/s by 35/6 kV, “Novkhani” and “Goredil” bagh TL are belonging to repair – restoration work. Lets` noted that, analogical repair – restoration work was implemented, the equipments and subsidiary equipments are normalized and put into operation. Construction and substituting of SIL type cables under “Baghlar” EN and belonging to reconstruction work.
Beside all of them, fire safety measures were also successfully carried out under the network. Getting of fire extinguisher suits, creating of fire extinguisher suits, controlling of knowledge of the staff, relevantly controlling of fire procreating, controlling of low and high voltage distribution equipments are belonging to these type of measures. As the source informed, Baghlar electric network is totally ready to available climate condition in the line of fire safety and technical indicators at “Baghlar” electric network and it is normally operating.
According other information given by the source, violations of rule of electric power of 47 consumers (40 of them belongs to private consumer group) were discovered during carried out spot – checks at the enterprise service territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 59 00 manat use value of about 976 00 kWh (908 00 of them belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 95 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures.
As the source informed, violations of rule of electric power of more than 320 consumers (more than 300 belongs to private consumer group) were discovered during 6 months of the current year. As a result of it, more than 525 00 manat use value of more than 8757 00 kWh (about 554 thousand belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 60 % of this sum was repaid during financial period and relevant measures are implementing in the line of repaying of the remainder sum.