“BAKI İEM”: TƏMİR İŞLƏRİ UĞURLA HƏYATA KEÇİRİLİR
Ölkənin enerji təhlükəsizliyi üçün yaradılmış təminatlar əsasında generasiya güclərinin daha da artırılması, müasir və mütərəqqi texnologiyalar əsasında inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir. Həm elektrik, həm də istilik enerjisi istehsalı üzrə ixtisaslaşmış bu müəssisədə də mövsümə hazırlıq tədbirləri davam etdirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq cari ilin 6 ayı ərzində 266,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində digər texniki iqtisadi göstəricilər üzrə də yüksək göstəricilərə nail olunub.
Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin iyun ayında 47,5 milyon kilovatsaata yaxın  elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Cari ilin ötən son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-tikinti işləri barəsində mənbədən o da bildirilir ki, 2 saylı qaz turbin qurğusunun (QTQ) bütün mühərrikləri təmir olunmuşdur. Paralel olaraq generatoru da əsaslı təmir edilmiş və hazırda bu qurğuda təftiş işləri davam etdirilir. Bundan əlavə pik boyleri də əsaslı təmir olunmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı 1 saylı QTQ-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri kimya sexində, dəniz su xəttində, hava kompressosrlarında və digər köməkçi sahələrin avadanlıqlarında da həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 110 kV-lik yarımstansiyada  da təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, 8 nömrəli transformatorun kabeli bərpa olunmuş və transformator yoxlanılmışdır. 2-ci “8-ci km” HX-nin 110 kV-lik yağ açarı təmir olunmuş, 9-cu HX-nin isə 35 kV-lik dövrəsi təmir edilmişdir. 10 nömrəli transformatorun, mazut nasoslarının təmiri, hidravliki klapanların təmizlənməsi və sairə görülən işlər sırasındadır. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir. Bura istehsalat sahəsində görülən təmir və abadlıq işləri ilə paralel olaraq müəssisənin inzibati binasında, həmçinin ayrı-ayrı xidmətlərin normal fəaliyyət göstərmələri üçün yaradılmış  şəraiti də əlavə etmək mümkündür.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmiş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş işlər qrafikə uyğun davam etdirilir.

“Baku Thermal Electric Center” is one of the power plants was put into operation in the line of much more increasing of generation power, strengthening of electric energy support of developing economy in accordance to modern technologies. Seasonal preparation work is continued at this power plant specialized not only in electric but also in thermal energy production.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 266,5 million kWh electric power was produced during 6 months of the current year in accordance to the dispatch graphic. High results were achieved under other technical economical indicators as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work stability of the equipments, rising of regular and stabile work of energy transmission and distribution systems.
Lets` noted that, about 47,5 million kWh electric power was generated in June of the current year.
Under the information given by the source about carried out repair - construction work during last three months of the current year, all engines of gas turbine installation number 2 was repaired. The generator was also capital repaired and at present, inspection work is continued at this installation. Additional pick boiler was repaired. Beside all of them, different setting repair work was implemented at GTI number 1.
By the way, different setting repair work was also implemented at chemical scheme, sea water line, air compressors and at the equipments of other subsidiary spheres.
It should be noted that, repair work was implemented at the s/s by 110 kV. So that, the cable of the transformer number 8 was repaired at the s/s by 110 kV. So that, the cable of the transformer number 8 was repaired and the transformer was controlled. Oil circuit breaker by 110 kV of the second “VIII km” TL was repaired, the circuit by 35 kV of the IX TL was also repaired. Repair work of the transformer number 10, black oil pumps, cleaning of valves and other measures belongs to these type of measures. Implemented work measures are rich enough.
It should be noted at the end that, fire safety is also in the center of the attention in accordance to climate condition. So that, fire extinguisher means were controlled, the territory was cleaned of dry grass and mass can happen fire.
Lets` noted at the end that, intended measures are continued under the graphic in order to preparation to autumn – winter season.