“BƏRDƏ EŞ”: ŞƏBƏKƏNİN DAYANIQLIĞI ARTIB
“Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi” müəssisəsinin ən böyük elektrik şəbəkələrindən sayılan “Bərdə EŞ”də cari yarımillikdə bir sıra işlər həyata keçirilib, şəbəkənin dayanıqlığı artıb, enerji verilişinin keyfiyyəti daha da yüksəlib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonun elektrik hava verilişi xətlərində təmirçilər yeniləşmə işləri görüblər. 10 kV-lik EVX-də 19,6 km-lik, 0,4 kV-lik EVX-lərdə isə 27,2 km-lik məsafədə əsaslı və cari təmir aparılıb,  ehtiyac duyulan hissələrdə xətlərin ətrafı yaşıl kütlədən təmizlənib. Təmirçilər 5,1 km uzunluğunda 0,4 kV-lik çılpaq naqili yeni SİP kabellə əvəz ediblər. Bu müddət ərzində 113 ədəd 10 kV-lik, 91 ədəd 0,4 kV-lik dəmir-beton dayaq basdırılıb.  44 transformator əsaslı təmirdən sonra işə salınıb. Yeni mənzillərdə  417 sayğac quraşdırılıb. Qüsurlu olan 603 sayğac isə dəyişdirilərək yeniləri ilə əvəz olunub.
Qeyd edək ki, 10/0,4 kV-lik transformator məntəqəsindən 24-ü əsaslı, 36-sı isə cari təmir olunub. 6,8 km uzunluğunda SİP kabeli çəkilib. Suvarma mövsümünün başlanması ilə əlaqədar 35/10 kV-lik «Bəcrəvan» yarımstansiyasında suvarma nasoslarına xidmət edən 1,8 MVA-lıq transformator 2,5 MVA-lıq transformatorla  əvəz olunub.
Mənbə onu da bildirdi ki, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulması faktları üzrə yarım il ərzində 1200 akt tərtib olunub ki, bunun da 855-i məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunun payına düşür. Bu aktlar əsasında ümumilikdə itirilmiş elektrik enerjisinin  197 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilib ki, həmin məbləğin tam ödənilməsi üçün tədbirlər görülür.

“BARDA PP”: STABILITY OF THE NETWORK WAS INCREASED
Some measures were implemented, stability of the network was increased, quality of energy transmission was increased at “Barda EN” of “Mingachevir Regional Electric Network” enterprise. According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, renewing work was carried out at TL by the repairmen. 27,2 km distance of TL by 0,4 kV and 19,6 km line of TL by 10 kV was capital and maintenance repaired, surround of TL was cleaned of green mass. The cable by 0,4 kV in 5,1 km was substituted with SIL type cable. 113 iron – concrete stands by 10 kV, 91 ones by 0,4 kV were grounded. 44 transformers were capital repaired. 417 meters were constructed at new flats. Damaged 603 meters were changed and substituted with new ones.
Lets` noted that, 24 transformer points by 10/0,4 kV were capital repaired, 36 of them were maintenance repaired. 6,8 km SIL type cable was installed. The transformer by 1,8 MVA was substituted with the one by 2,5 MVA at Bajravan s/s by 35/10 kV in accordance to irrigation season.
As the source informed, 1200 statements were drawn up during half year in accordance to facts of violations of rule. 855 of them belongs to private consumer group. More than 197 thousand use vale of loosed electric power was restored. Relevant measures are carried out in the line of repaying of total sum.