“AĞSTAFA EŞ”: REYDLƏR KEÇİRİLİR
Reydlər zamanı sayğacların dövlət möhürlərinin zədələnməsi, müdaxilə edilən sayğacların istehlak edilmiş elektrik enerjinin bir hissəsinin qeydə almaması, sayğacdan kənar xətdən istifadə və digər qüsurlar aşkar olunur. Həmin istehlakçılara qarşı daha sərt tədbirlər görülür.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Ağstafa Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin iyun ayında müəssisənin xidməti ərazisində həyata keçirilmiş reydlər zamanı 12 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları üzrə tərtib edilmiş aktlara əsasən müvafiq qaydada hesabatlar aparılaraq 27,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 1,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğ hesabat ayında əsasən ödənilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində isə 86 qayda pozuntusu aktı tərtib olunmuş, 228,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 13,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 95 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər görülür.
Yeri gəlmişkən, qayda pozuntularına göə cari ilin 6 ayı ərzində tədbir görülməsi üçün 8 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər hüquq mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.
“İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını daha da keyfiyyətli şəkildə ödəmək, eyni zamanda qayda pozuntularının qarşısının alınması məqsədilə paylayıcı şəbəkələrdə mühüm addımlar atılır ki, bunun nəticəsində də dayanıqlıq daha da möhkəmlənir, ifrat yüklənmələr aradan qaldırılır, itkilər azaldılır, istehlak edilən elektrik enerjisinin ödənişində isə yüksək göstəricilərə nail olunur”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayında həyata keçirilmiş təmir işləri barəsində də məlumat vedi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10, 6 və 0,4 kV-lik EVX-lərdə həyata keçirilən müxtəlif təyinatlı təmir işləri zamanı xətlərin ümumilikdə 13,1 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda yeni 15 dayaq quraşdırılmış və 26 dayaq isə yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrinin 19-da da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.

AGHSTAFA EN: THE SPOT – CHECKS ARE CARRIED OUT
Damaging of the state seals, not noting of some part of used electric power at interfered meters, use of electric power by the edge line and other indispositions were discovered. Much more hard measures are carried out against these consumers.
According to the information given by Aghstafa Electric Network to the Press  - release of Azerenergy JSC, violations of rule of electric power of 12 consumers were discovered at the enterprise service territory in June of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 16 00 manat use value of about 274 00 kWh loosed electric power  was restored. This sum was repaid as a result of carried out relevant measures during financial period.    Lets` noted that,  86 statements were drawn up during 6 months of the current year, more than 136 00 manat use value of about 2281 00 kWh loosed electric power was restored. About 95 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and relevant measures are implemented in the line of repaying  of the remainder sum.
By the way, documents of 8 consumers were sent to law machinery during 6 months of the current year.
By the way,  important steps were taken in order to supply the consumers with quality electric power, by the way, preventing of violations of rule of electric power. As a result of it, stability was much more strengthening, extreme loadings were eliminated, losses were decreasing, high results are achieved in the payment of used electric power – stressing source is also noted that, repair work was implemented during last three months of the current year.
Under the information given by the source, about 13,1 km line was repaid during carried out different setting repair work at TL by 10, 6 and 0,4 kV belonging to  the enterprise. At the same time, 15 stands were constructed and 26 stands were substituted with new ones.