“BAKI ES”: TƏMİR – SAZLAMA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Elektrik enerji sisteminin respublika xalq təsərrüfatının sürətli inkişafını qabaqlamasını təmin etmək məqsədilə, postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan generatorların tətbiqinə başlanmışdır. Belə generasiya güclərindən biri olan “Bakı” elektrik stansiyasında aqreqatlarda planlı təmir-sazlama işləri texniki xidmət qrafikinə uyğun aparılır. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin iyun ayında 41,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2012-ci ilin 6 ayı ərzində isə burada 281,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da bildirək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin 6 ayında, o cümlədən iyun ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Təmir işləri də stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin son üç ayında maşın sexində həyata keçirilmiş təmir kampaniyası zamanı avadanlıqlar təftiş edilmiş, istismar prosesində ortaya çıxan nasazlıqlar aradan qaldırılmış, avadanlıqlarda sıradan çıxmış hissələr yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Görülən işlərə nümunə kimi yağ süzgəclərinin dəyişdirilməsi, hava soyuducularının, karterlərin təmizlənməsi və yağ əlavə edilməsi və digər işləri göstərmək olar. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə bütün generatorlarda cari təmir işləri aparılmışdır.
Xatırladaq ki, Dövlət Proqramına uyğun olaraq bölgənin elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə tikilmiş bu elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarətdir və ümumi gücü  105 MVt-dır.

Baku power plant was one of the first enterprises where was applied piston type engines. At present, the units are operated in accordance to the dispatch graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of Azerenergy JSC, more than 41,6 million kWh electric power was produced  at the power plant in June of the current year.
Lets` noted that, about 281,9 million kWh electric power was produced during 6 months of 2012.
Lets` also noted that, as a result of carried out purposeful measures in the line of  increasing of efficient and stabile work of  energy transmission and distribution system, satisfactory results were achieved at technical economical indicators during 6 months of the current year.
Under the information given by the source, all the units are in normal work regime at the power plant. Technical matters are in the center of the attention, technical control is implemented in time and necessery measures are operated for saving exploitation level in high level. Repair work is carried out by repair brigade.
It should be noted that, the equipments were inspected, indispositions were eliminated, outdated parts of equipments were substituted with new ones during carried out repair process during last three months of the current year. Changing of  oil filters, cleaning of air cooles, adding of oil and other work can be the example  carried out measures. By the way, maintenance repair work was carried out at all units during mentioned period.
Lets` also noted stressing to the source, the equipments were maintenance controlled and different setting repair work were implemented at electric workshops in the line of preparation to autumn – winter season. By the way, technical maintenance repair work were implemented at power transformers, insulating gas breakers, disconnectors.
Fire safety is in center of the attention there as at other energy objects. Workshops, administrative and subsidiary buildings were supplied with fire extinguisher equipments, the territory was cleaned of dry grass and green mass.
Increasing of professionalism  of the staff is also in the center of the attention. At the same time, restoration work were implemented in time.
Lets` remind that, this power plant constructed for improving of electric energy supply of the region is consisting of 12 units, total power by 105 MW.