Energetiklər isti yayın qızmar günlərində də təmir-bərpa və yenidənqurma işlərini qrafik üzrə yerinə yetirirlər. “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə də ilin birinci yarısında qarşıya qoyulmuş vəzifələr ardıcıllıqla icra edilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə şəbəkənin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, enerji verilişi sahəsində dayanıqlığın təmin olunması barədə məlumat verən REŞ-in məsul işçisinin sözlərinə görə, 35, 110, 330 və 500 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində zəruri tədbirlər həyata keçirilib. Təmirçilər briqadası xeyli sayda izolyator dəyişərək, 322 kq çəkidə sökülmüş künclükləri bərpa ediblər. 512 kq-dan çox müxtəlif en kəsikli naqil dəyişdirilib. Həmçinin hava elektrik verilişi xətlərinin 96,5 km-də əsaslı təmir işi aparılıb.
Qeyd edək ki, elektrik avadanlıqlarının istismarı və təmiri sahəsində də işlər qaydasındadır. 110 kV-lik «Gəncə-1» yarımstansiyasında, 110 kV-lik I və II «Melxior», V-VI “Gəncə” hava xətlərində müasir tipli yağ açarları quraşdırılıb. Eyni zamanda 110 kV-lik “Yenikənd” yarımstansiyasında 2,5 MVA transformator 6,3 MVA transformatorla əvəz olunub. Üstəlik 6,3 MVA transformator üçün 35 kV-lik şin ayırıcısı, xətt ayırıcısı və yağ açarı quraşdırılıb. Əlavə olaraq, 35 kV-lik xətt ayırıcısı ilə 2 nömrəli transformator kabelə birləşdirilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, təmirçilər bu işlərlə kifayətlənməyiblər. Dəyişdirilməsi zəruri sayılan 1 nömrəli transformator yenisi ilə əvəz edilib. Əlavə olaraq, bu transformatora 6 kV-lik şin körpüsü, vakuum açarı və 6 kV-lik komplekt paylayıcı quruluş (KRN) quraşdırıblar. 1 nömrəli 40 KVA-lıq xüsusi sərfiyyat transformatorunu da istismara buraxıblar.
Onu da qeyd edək ki, bu işlər müxtəlif yarımstansiyalarda da davam etdirilib. 110 kV-lik «Zəyəm» yarımstansiyasındakı müxtəlif gücə malik 1 və 2 saylı transformatorlar daha müasir - 25 MVt gücündə olan transformatorlarla əvəzlənib. Eyni gərginlikli «Alabaşlı» yarımstansiyasında da analoji addımlar atılıb. İki transformator (1 və 2 saylı) yeniləri ilə əvəzlənib. Yarımstansiyada 2 saylı 63 kVA-lıq xüsusi sərfiyyat transformatoru da quraşdırılıb. Bununla yanaşı, şin ayırıcısı, şin körpüsü, vakuum açarı da quraşdırılması sayəsində yarımstansiyanın fəaliyyəti daha da yaxşılaşdırılıb.

REPAIR – RESTORATION WORK IS IMPLEMENTED IN ACCORDANCE TO GRAPHIC
Electric power specialists are carried out repair – restoration and reconstruction work during hot summer days. Intended orders are executed at Ganja Regional Electric Network during first quarter of a year.
According to the information given by REN to the Press – release of Azerenergy JSC about increasing of exploitation level and supplying of stability at energy transmission sphere, necessery measures were implemented at TL by 35, 110, 330 and 500 kV. Repair brigade were  changed lots of insulators. At the same time, 96,5 km distance of TL was capital repaired.
Lets` noted that, exploitation of the electric equipments and at repair sphere in normal work regime. Modern type oil circuit breakers were constructed at Ganja – 1 s/s by 110 kV, the I and II Melkhior, the V – VI Ganja TL by 110 kV. At the same time, the transformer by  2,5 MVA was substituted with the transformer by 6,3 MVA at Yenikend s/s by 110 kV. Disconnector, line disconnector and oil circuit breakers were constructed for the transformer by 6,3 MVA. Additionally line disconnector by 35 kV was connected to the transformer number 2.
As the source informed, repair men are not finished with these measures. The transformer number 1 was substituted with new ones. In additional, bus bridge by 6 kV, vacuum breakers and complete switch yard by 6 kV were constructed. Special use transformers by 40 KVA were exploitated.
It should be noted that, these type measures were implemented at different s/s. The transformer number 1 and 2 was substituted  with modern type by 25 MW at Zeyem s/s.  Analogical steps were taken at the same tensioned Alabashi s/s. Two transformers (number 1 and 2) were substituted with new ones. Special use transformer by 63 KVA was constructed at s/s number 2. Analogical measures are  implemented and continued presently.