Prezident İlham Əliyevin 2009-cu il 16 noyabr tarixli Sərəncamı ilə kiçik su elektrik stansiyalarının respublikada geniş tətbiq edilməsi məqsədilə xüsusi proqramlar hazırlanıb. Mütəxəssislərin araşdırmalarına görə, respublikanın müxtəlif bölgələrində dağ çayları və suvarma kanalları üzərində yüzlərlə kiçik su elektrik stansiyasının tikintisini həyata keçirmək mümkündür. Bu stansiyalardan istifadə bir tərəfdən elektrik enerjisinin istehsalında yanacağa qənaət edilməsinə imkan verir, digər tərəfdən isə ətraf mühitə heç bir zərər yetirmir. Dövlətimizin başçısının Sərəncamına uyğun olaraq, respublikanın bir sıra bölgələrində kiçik su elektrik stansiyalarının tikintisi davam etdirilir. Gücü 3,1 meqavat olan “Göyçay” kiçik su elektrik stansiyası isə artıq istismara hazırdır.
“Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev 2010-cu ilin fevralında Prezident İlham Əliyev tərəfindən təməli qoyulan bu stansiyanın əsas komponentləri barədə dövlətimizin başçısına məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev stansiyanı işə saldı.
Şirvan kanalının Göyçay rayonunun Bığır kəndi ərazisindən keçən hissəsində tikilmiş stansiya ildə 20 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal etməyə imkan verəcək. Bu isə Göyçay rayonunun tələbatının 25 faizini təşkil edir. Stansiyanın ərazisi 5 hektardır, burada geniş yaşıllaşdırma və abadlıq işləri aparılıb, köməkçi tikililər inşa edilib. Burada hər birinin gücü 1,03 meqavat olan üç hidroaqreqat, suqəbuledici və tutumu 4500 kubmetr olan təzyiq hovuzu, hər birinin uzunluğu 28,4 metr olan üç dəmir-beton təzyiq qurğusu quraşdırılıb. Burada, həmçinin turbin zalı və su nəqledici kanal yaradılıb, 10 kilovoltluq yarımstansiya və elektrikverici xətlər çəkilib.

PRESIDENT ILHAM ALIYEV TAKES PART IN OPENING CEREMONY OF GOYCHAY HYDRO POWER PLANT
On the 6 th of October the  president of Azerbaijan  Ilham Aliyev participated in the opening ceremony of Goychay Hydro Power Plant.
President Ilham Aliyev's decree dated on the 16  th of November of 2009 with the introduction of a wide range of small hydropower plants in the country have prepared special programs. Researchers in different parts of the country, hundreds of mountain rivers and irrigation canals, you can build a small hydroelectric plant. The plants used in the production of electricity from one side allows to save fuel, and on the other hand does not harm the environment. In accordance with the presidential decree, a number of small hydro power plants are under construction in the regions. The capacity of 3.1 MW, "Goychay" ready for operation of small hydroelectric power plants.
The president of "Azerenergy"  JSC Etibar Pirverdiyev on  February 2010, informed the  president of Azerbaijan  Ilham Aliyev about  the main components of established plant.
President Ilham Aliyev launched the station.
Shirvan canal was built in the village of Bigir village of Goychay   20 million kilowatt-hours of electricity in the plant would allow. It needs 25 percent in Goychay region. ​​The plant where the work was carried out extensive landscaping and beautification were built ancillary buildings. Here, each of the three hydro power of 1.03 MW, the power consumption of 4,500 cubic meters and a pool of blood pressure, 28.4 meters in length, each unit is installed three specific pressure. He also set in the engine room and the water channel, 10-kilovolt substations and lines.