Cari ilin iyun ayında ölkə enerjisistemində 1,6 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Göstərilən həcmdən istilik elektrik stansiyalarının (İES) payına 1,4 milyard kilovatsaatdan artıq, su elektrik stansiyalarının (SES) payına isə 0,2 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsalı düşür.
Bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Səhmdar Cəmiyyətin Mərkəzi Dispetçer İdarəsindən məlumat verilib. Bununla yanaşı, ay ərzində - Rusiya Federasiyası, Türkiyə, Gürcüstan və İran İslam Respublikası qonşu dövlətləri ilə elektrik enerjisi mübadiləsi davam etdirilmişdir.Mənbənin bildirdiyi digər bir məlumata görə, cari ilin 6 ayı ərzinndə isə 11,1 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən, İES-lərdə 9,9 milyard kilovatsaata yaxın, SES-lərdə isə 1,2 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.

About 1,6 milliard kWh electric power was generated at the state energy system in June of the current year. From this capacity, 1,4 milliard kWh was produced by thermal power plants (TPP), 0,2 milliard was generated by hydro power plants (HPP).
It was noted in the information given by Central Dispatch Office of the Joint Stock Company to the Press – release of Azerenergy JSC.
Beside it, electric energy exchange was carried out with neighboring countries – Russion Federation, Turkey, Georgia and Islamic Republic of Iran.
According to the information given by the source, more than 11,1 milliard kWh electric power was produced during 6 months of the current year. By the way, about 9,9 milliard kWh was produced by TPP, more than 1,2 milliard was generated by HPP.