Cənubi Qafqaz regionunun ən böyük enerji müəssisəsi sayılan, elektroenergetikamızın flaqmanı “Azərbaycan” İES-in kollektivi, həmişə olduğu kimi, cari ilin ötən aylarında da bütün proqnoz göztəricilərinə layiqincə əməl ediblər.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, energetiklər cari ilin may ayında 420,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal ediblər.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə burada 3 milyard 475,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edtmək yerinə düşərdi ki, müəssisədə elektrik enerjisinin istehsalı üzrə digər texniki-iqtisadi göstəricilər də uğurludur.
Ölkəmizin iri hidroenergetika qurğularından olan “Şəmkir SES Silsiləsi”ndən əldə etdiyimiz məlumada isə qeyd edilir ki, sözügedən müəssisənin əməkçiləri ilin arxada qalan ayları ərzində 551,5 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal ediblər. Bunun da 380,7 milyon kilovatsaatı “Şəmkir” SES-in, 170,8 milyon kilovatsaatı “Yenikənd” SES-in payına düşür.
Təkcə may ayında “Şəmkir” SES-də 123,7 milyon kilovatsaat, “Yenikənd” SES-də isə 51,5 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal olunub. Yeri gəlmişkən, hər iki stansiya üzrə təmir-bərpa işləri təsdiq edilmiş plan-qrafikləri üzrə aparılır. Yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi işləri hər iki stansiyada normal davam etdirilir. Yanğın təhlükəsi olan bütün iş yerləri və obyektlər diqqət mərkəzində saxlanılır.

RESULTS OF LAST MONTH
All prediction indicators were achieved during last months of the current year by the collective of Azerbaijan TPP as always which is the biggest energy enterprise of Southern Caucasus.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 420,4 million kWh electric power was produced in May of the current year.
Lets` noted that, more than 3 milliard 475,3 million kWh electric power was generated during 5 months of the current year.
It should be noted that, other technical – economical indicators under electric energy production are also in normal regime at the enterprise.
According to the information given by “Shamkir ” HPP Chain which is one of huge hydro power engineering installation, 551,5 million kWh energy was generated by the workers of mentioned enterprise during last months of a year. And 380,7 million kWh belongs to “Shamkir” HPP, 170,8 million kWh belongs to “Yenikend” HPP.
Only in May, 123,7 million kWh was produced at “Shamkir” HPP and 51,5 million kWh was generated by “Yenikend” HPP.
By the way, repair – restoration work are implemented at both power plants under affirmed plan – graphics. Receiving and transferring spring – summer flood water is normally continued at both power plants. All fire dangerous objects are in the center of the attention.