TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ DAVAM EDİR
Ölkənin elektrik enerji təsərrüfatlarında həyata keçirilən hazırlıq işləri Sumqayıtın elektrik enerjisi ilə təminatında müstəsna rolu olan enerji obyektlərindən də yan keçmədi. Digər enerji müəssisələri kimi, “Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisində də əvvəllər olduğu kimi, son aylar  ərzində də elektrik enerjisinə olan tələbatın tam və keyfiyyətli şəkildə paylanması, elektrik verilişi xətlərində texnoloji itkilərin azaldılması istiqamətində  müəssisənin balans mənsubiyyətindəki transformator məntəqələri (TM) və elektrik verilişi xətlərində mühüm tədbirlər icra edilməkdədir.
Ümumiyyətlə, cari ildə, o cümlədən son üç ay ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərində və TM-lərdə nəzərdə tutulmuş təmir işləri təmir qrafikinə uyğun başa çatdırılmışdır.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 530 metrdən artıq SİP, 150 metrə yaxın isə AVVQ tipli kabel xətləri çəkilmiş, 28 ədəd kabel xəttində müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilımişdir. Eyni zamanda 6 kilometə yaxın AS markalı naqil və 10 ədəd dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdə də sözügedən dövrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən  ümumi gücü 1,4 MVA olan iki transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qaşulmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkə üzrə yanğından mühafizə tədbirləri də daim diqqət mərkəzindədir. Hazırki hava şəraitini nəzərə alaraq  və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülür.
“Növbəti mövsümə hazırlığın uğurla başa çatdırılması istiqamətində enerji təchizatçıları öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirməyə çalışırlar”, – deyən mənbə elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 1200 istehlakçının (bunun 110-dan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) sayğaç uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 2 milyon 900,7 min  kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 85 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 174 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 68 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

REPAIR – RESTORATION WORK IS CONTINUED
Carried out preparation work was also implemented at energy objects of Sumgait. Important measures were carried out at transformer points (TP) and at TL in the line of totally supplying of the consumers with quality and stabile electric power and increasing of technological losses in energy transmission at Sumgait Electric Network (EN) as at other energy enterprises during last months.
In general, intended measures were operated at TL and TP belonging to the enterprise balance under the repair graphic during last three months of the current year.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, more than 530 meter SIL type cable and about 150 meter AVVG type cable was installed, different setting repair work were implemented at 28 cable line. At the same time, about 6 km AS marced conductor and 10 stands were substituted with new ones.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at TP belonging to the enterprise balance during mentioned period, by the way, two transformers total power by 1,4 MVA were repaired and put into operation.
Under other information given by the source, fire safety measures is also in the center of the attention. At present, the territory of TC were cleaned of dry grass taking into account of present climate condition and fire safety.
Energy suppliers are assiduosly try in the line of over the season successfully – stressing source was also noted that, illegal use of electric power is prevented.
It should be noted that, violations of rule of electric power of 1200 consumers were observed (110 of them belongs to private consumer group) at the enterprise service territory during 5 months of the current year. Discovered indispositions were relevantly acted and more than 174 thousand use value of about 2 million 9007 00 kWh (more than 2 million 85 thousand belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. About 68 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.