PAYIZ-QIŞ MÖVSÜMÜNƏ HAZIRLIQ DAVAM ETDİRİLİR
“Mövcud qurğu və avadanlıqlarda, yüksək gərginlikli hava xətlərində mütəmadi olaraq təftişlər aparmaq, nasazlıqları aşkar edib profilaktiki tədbirlər görmək, habelə payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirlərini planauyğun şəkildə yerinə yetirmək bizim başlıca vəzifələrimizdəndir. Bunun üçün kollektivin gücünü səfərbər etmişik”. “Mingəçevir REŞ”-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə bildirib.
Mənbənin məlumatına görə avqust ayında xidməti ərazilərdə xeyli miqdarda əsaslı və cari təmirlər həyata keçirilib. İki ədəd 20-35 kilovoltluq, bir ədəd isə 6-10 kilovoltluq yağ açarı əsaslı təmirdən çıxarılıb. Həmin avadanlıqların analoji olaraq üçündə və beşində cari təmir işləri görülüb. Bununla bərabər 6-10 kV-lik avadanlıqda 8 ədəd vakuum açarı cari təmirdən çıxarılıb.
Cari təmirlər sırasına iki ədəd 110 kilovoltluq güc transformatoru, bir ədəd 220 kV-lik , altı ədəd isə 110 kV-lik eleqaz açarları daxildir. Üç ədəd 220 kV-lik yağ açarı da təmirçilər briqadası tərəfindən cari təmir edilərək işlək vəziyyətə gətirilib.
Avqust ayında Mingəçevir Yüksək Gərginlikli Elektrik Verilişi xəttinin xidməti personalı 110 kilovoltluq 1-ci “Gəncə” hava xəttinin 124 və 133 saylı dayaqlarında 18 ədəd izolyatoru yenisi ilə əvəz edib. O cümlədən 110 kV-lik 1-ci “Şəhər” hava xəttində əsaslı təmir işləri aparılıb. Onlar tərəfindən 18,32 və 33 saylı aralıq dayaqlarda olan 44 ədəd PSD-70 markalı izolyatorları dəyişdirib, 6 saylı anker dayaqda isə qırılmış şleyfə şunt qoyaraq əvvəlki vəziyyətinə gətirilib.
Şəbəkənin Yevlax sahəsinin energetikləri isə 110 kilovoltluq 3-cü “Yevlax” hava xəttinin 53, 55, 66 və 107 saylı aralıq dayaq­larındakı PSD-70 E markalı 40 ədəd izolyatoru yeniləri ilə əvəzləyiblər.

PREPARATION TO AUTUMN – WINTER IS CONTINUED
"The current facilities and equipment, high-voltage line in the regular inspections, to take preventive measures for troubleshooting, as well as the implementation of planned measures in preparation for the autumn-winter season, our main task. To do this, we need to mobilize the collective strength." "Mingachevir REN" the press service of "Azerenergy" JSC the report says.
According to the source, in August, a significant number of service areas, and major repairs were carried out. Two 20-35 kV, one of 6-10 kV oil circuit breakers were repaired. The equipment has been repaired the same as the current three to five. Nevertheless, the current vacuum switches 6-10 kV repaired equipment 8.
Repair includes two power transformers of 110 kV, 220 kV one 110 kV circuit breakers includes six parts. Three units of 220 kV oil circuit for the team mechanics in the maintenance was put into operation.
In August, "Mingechevir high-voltage transmission", 110-kilovolt line service personnel 1st "Ganja" TL 124 and 133 of the insulator post 18 have been replaced by new ones. 1st 110 kV, including overhead line "City" was renovated. These interim strut 33, 18.32 and 44 insulators PSD-70 changes the brand, number 6 is anchored to the previous state were broken  shunt.
The main power line of 110 kV network of the 3rd "Home" TL 53, 55, 66 and 107 of the intermediate crude 40 70 E-insulator PSD equipment  substituted with new ones.