“ŞƏMKİR SESS”: UĞURLU NƏTİCƏ
Azərbaycan elektrik energetikasının bir əsrdən artıq tarixi olsa da respublikanın tələbatını ödəyən müstəqil enerji sisteminin yaradılması və müstəqil dövlətimizin enerji təhlükəsizliyini təmin edən maddi-texniki bazanın yaradılması ötən əsrin 70-80-ci illərində Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər sayəsində mümkün olmuşdur. Belə obyektlərdən biridə Ulu Öndərin təşəbbüsü, gərgin əməyi və bilavasitə yaxından iştirakı ilə ərsəyə gələn, qərb bölgəsinin enerji təchizatında, eyni zamanda pik güclərinin artırılmasında özünəməxsus payı və rolu olan «Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi»dir.
Müəssisədən “Azərenerji ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin aprel ayında 167,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 2,1 milyon kilovatsaat çoxdur. Qeyd edilən həcmdən 115,2 milyon kilovatsaatı «Şəmkir» SES-in, 52,7 milyon kilovatsaatı isə «Yenikənd» SES-in payına düşür.
Yeri gəlmişkən, “Şəmkir” SES-də ümumi gücü 380 MVt olan iki hidroaqreqat hazırda saz vəziyyətdə işləyir. 2 saylı hidroaqreqat artıq cari təmirdən çıxarılıb. Təsərrüfatın balansında olan 3 ədəd kətilli və 2 ədəd körpülü kran işlək haldadır. Bununla yanaşı, irili-xırdalı 13 transformator və 8 ədəd kompressor qurğusu normal vəziyyətdədir. Stansiyada olan avadanlıq və qurğularda təmir işləri və profilaktik yoxlamalar davam etdirilir. SES-də 2012-ci ilin yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi işləri normal davam etdirilir.
“Yenikənd” SES-də isə 1 və 4 saylı hidroaqreqatlarda cari təmir işləri aparılıb. Digər 2 hidroaqreqat isə normal fəaliyyətini davam etdirir.
Ümumiyyətlə, digər enerji obyektləri kimi adıçəkilən obyektlərdə də iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir

SHAMKIR HPPC: SUCCESSFUL RESULT
In spite of Azerbaijan Republic has more than a century power engineering history, establishing of independent power system and energy safety of our independent state was begun thanks to carried out purposeful measures of great leader Haydar Aliyev in 70-80`s of last century. One of this type of objects is Shamkir Hydro Power Plant Chain constructed owing to initiative, intensive work and directly close participation of our great leader.
According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 167,9 million kWh electric power was produced in April of the current year and it is 2,1 million kWh more than predicted. From this capacity 52,7 million was generate by “Yenikend” HPP, 115,2 million was produced by “Shamkir” HPP.
By the way, at present, two hydro units total power by 380 MW are in good repair. The hydro unit number 2 has been already maintenance repaired. Three stool cranes and 2 bridge cranes are in normal work regime. Beside it, 13 transformers and 8 compressor equipments are also in normal work regime. Repair work and prophylactic checking are continued at the equipments and installations of power plant. Receiving and transmission of flood water is also continued in 2012.
Maintenance repair work was implemented at hydro units number 1 and 4 of “Yenikend” HPP. Other 2 hydro units are normally operating.
In general, work regime is meeting days requirements at mentioned objects as at other energy objects.