Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir. Bu energetika müəssisəsi paytaxtın təkcə enerji təchizatında deyil, istilik təchizatında da əhəmiyyətli rol oynayır. Avadanlıqların istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında burada 46 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 46,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilib. İstilik enerjisinin buraxılışı isə 40,7 min hika-kaloriyə yaxın olmuşdur.
Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin I rübü ərzində isə 151,5 milyon kilovatsaata yaxın   elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 1,5 milyon kilovatsaat çoxdur. Eyni zamanda 138,5 min hika-kalori  proqnoza qarşı 140,4 min  hika-kaloriyə yaxın  istilik enerjisi buraxılmışdır.
Yeri gəlmişkən,  avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində  həm elektrik, həm də istilik enerjisinin buraxılışına şərti yanacağın xüsusi sərfi göstəriciləri üzrə də sözügedən dövrlərdə nəzərəçarpacaq səviyyədə qənaətə nail olunmuşdur. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ili son üç ayı ərzində pik boylerdə, 1 və 2 saylı qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.

INTENDED MEASURES ACCORDING TO GRAPHIC IS OVER
Baku Thermal Electric Center is one of the power plants which was reconstructed and put into operation in the line of strengthening of electric power supply after restoring of the state independence. This power engineering enterprise plays important role not only in electric power supply of the capital but also in thermal power support of the capital. Exploitation of the equipments and carrying out of measures in accordance to available normative requirements are increased stability of the power plant. And it plays the main role in much more improving of technical indicators. At present, the power plant is operated under the dispatcher graphic.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 46 million kWh electric power was predicted but more than 46,7 million kWh electric power was produced. Generation of thermal energy was about 407 00 h/c.
Lets` noted that, about 1515 million kWh electric power was produced and it is 1,5 million kWh more than predicted. At the same time, 1385 00 h/c was predicted but about 1404 00 h/c thermal energy was generated.
By the way, save in important level was achieved under electric and thermal energy transmission in the line of increasing of work stability of the equipments, rising of regular work regime of energy transmission and distribution systems. Under other information given by the source, different setting repair work were implemented at pick boilers, at the equipments of gas – turbine installations number 1 and 2, water, steam and fire lines of black oil economy, at compressor economy, at sea water lines. Beside all of them, different setting repair work were carried out at the territory of s/s by 110 kV. At the same time, repair work were operate at electric engines and other subsidiary equipments. The list of carried out work is generally enough rich.