Respublika enerji sisteminin bütün obyektlərində olduğu kimi, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə daxili imkanlar hesabına tikilərək istifadəyə verilmiş Astara elektrik stansiyasında (ES) da aqreqatlara növbəti planlı istismar həddinə uyğun texniki xidmət göstərilmişdir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Stansiya işə başladığı gündən qrafikə uyğun olaraq normal iş şəraitində fəaliyyət göstərir və bu günə kimi (01.04.2012-ci ilə kimi) 2 milyard 44,3 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, qışın sınaqlarından üzü ağ çıxan kollektiv cari ilin mart ayında da yaxşı işləmiş və 28,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 100 min kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, müəssisə cari ilin I rübündə də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq Cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, sözügedən dövr ərzində burada 84,4 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 85 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Eyni zamanda 7 aqreqatda növbəti texniki qulluq işləri yerinə yetirilmişdir. Yaz-yay daşqın sularından mühafizə məqsədilə stansiya ərazisində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, hazirda 5 saylı aqreqatda növbəti texniki qulluq işlərinə başlanmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək göstəricilər əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, proqnoz tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində stansiya kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyanın 110 kV-lik yarımstansiyasının ətrafı şumlanmış, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, Dövlət Proqramına uyğun olaraq bölgənin elektrik enerji təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə istismara verilmiş 10 aqreqatdan ibarət bu elektrik stansiyasının ümumi gücü 87 MVt təşkil edir.

“ASTARA PP”: THE MEASURES ARE CARRIED OUT IN TIME
The units were technically serviced in accordance to exploitation level at Astara power plant (PP) which was constructed at the expense of internal opportunities with supplying of the most modern technology as at all energy objects of the republic. At present, the units are operated in accordance to the dispatch graphic.
The power plant is operated in normal work regime since put into operation till today (01.04.2012) and more than 2 milliard 443 million kWh electric power was produced.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the collective are successfully spent this hard winter and about 285 million kWh electric power was restored, it is 100 thousand more than predicted.
Lets` noted that, the enterprise plays the main role in supplying of the southern region with without interval electric power during the I quarter of the current year. So that, 844 million kWh electric power was predicted but 85 million kWh was produced. At the same time, the following technical service was carried out for 7 units. Relevant measures were implemented at the power plant in order to protection of spring – summer flood.
By the way, at present, the following technical service was implemented at the unit number 5.
It should be noted that, high results were achieved in the line of increasing of work liability, supplying of stabile work of energy transmission and distribution and rising of exploitation level.
Under the information given by the source, collective are assiduously try supply the consumers with quality and stabile electric power and successfully achievement of prediction.
It should be noted at the end that, against fire measures are strengthening in accordance to summer season. For this purpose, around of s/s by 110 kV was ploughed, fire extinguisher means were controlled, discovered indispositions were eliminated.
Lets` remind that, total power of this power plant consisting of 10 units is 87 MW in accordance to public program.