“İMİŞLİ” REŞ: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Bütün enerji obyektlərində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin xidməti ərazisində yerləşən bütün yarımstansiyalarda, transformator məntəqələrində, o cümlədən, komplekt transformator məntəqələrində və elektrikötürücü xətlərdə də yenidənqurma işləri yerinə yetirilmişdir.
“İmişli” REŞ-dən  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Sabirabad” və “Zərdab” elektrik şəbəkələri üzrə yerinə yetirilmiş tədbirlər barədə geniş məlumat verilir.
Qeyd edək ki, “Sabirabad” EŞ-nin enerji təchizatı  74 ədəd 10-6  kV-lik EVX, ümumi gücü 245,4 MVA-dan artıq olan 1417 ədəd 10(6)/0,4 kV-lik transformatorlar vasitəsilə təmin olunur.
Daxil olmuş məlumata əsasən, cari ilin birinci rübü ərzində 110 kV-lik “Sabirabad”, “Cavad”, 35 kV-lik “Sarxanbəyli”, “Vidadi-2”, “Həşimxanlı” və “Kürəkəndi” yarımstansiyalarından çıxan 10 kV-lik hava elektrik verilişi xətləri üzrə ümumilikdə təxminən 5 kilometrə yaxın məsafədə  müxtəlif təyinatlı təmir işləri yerinə yetirilmiş, enerji daşıyıcılar normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Təmir işlərinə 0,4 kV-lik EVX-lərdə aparılan yenidənqurma işlərini də daxil etmək olar. Belə ki, REŞ-in xidməti ərazilərinə aid olan Məmişlər, Qalağayın, Cavad, Narlıq, Həsənkənd, Şəhriyar, Surra, Həşimxanlı, Quzma, Zəngənə, Axtaçı, Saraxanbəyli, Kovlar, Qaragüney, Qaratoğay, Ulacalı kəndlərində və Sabirabad şəhəri ərazisində də qidalandırıcı 0,4 kV-lik EVX-lər üzrə   ümumilikdə  6 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılmış və  istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Elektrik şəbəkəsi üzrə 10/0,4 kV-lik transformatorların  təmiri də birinci rübdə həyata keçirilən tədbirlər sırasına aiddir. Müəssisədən verilən məlumata görə, rayon üzrə 40-dan artıq müxtəlif güclü transformator cari yaxud əsaslı təmir edilərək istismara verilmişdir.
REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan “Zərdab” EŞ-də də müvafiq işlər uğurla həyata keçirilmişdir. Məlumat üçün qeyd edək ki, EŞ-in enerji təchizatı 24  ədəd 10 kV-lik EVX-lər, ümumi gücü 60 MVA-ya yaxın olan 476 ədəd 10/0,4 kV-lik transformatorlar vasitəsilə təmin olunur. EŞ-üzrə təmir işləri 35 kV-lik “Zərdab”, “Seyidlilər”və “Məlikli” yarımstansiyalarından çıxan 10 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində aparılmışdır. Qeyd edək ki, təmir-bərpa işləri ümumilikdə 3 kilometrə yaxın  məsafədə yerinə yetrilib.
Onu da bildirək ki, rayonun Alcanlı, Qərəvəlli, Pərvanlı, Çallı, Gəlmə, Əlvənd, Lək, Şıxbağı, Bəyimli, Şəftəhal, Ağamalılar, Mehtililər, Məmmədqasımlı kəndlərində və Zərdab şəhəri ərazisində 0,4 kV-lik EVX-lər boyu təxminən 3 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri görülüb.  Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda ötən rüb ərzində rayon üzrə 20-dən artıq müxtəlif güclü transformatorda təmir işləri aparılmış və normal vəziyyətdə abonentlərin istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, ənənəvi xarakter alan təmir-bərpa işləri davam etdirilir və ölkə enerji təsərrüfatının daha da dayanıqlı və səmərəli fəaliyyətinin təmin ediməsi istiqamətində konkter addımlar atılır.

“IMISHLI” REN: RECONSTRUCTION WORK IS CONTINUED
Reconstruction work was implemented at all s/s, transformer points, by the way, at complete transformers points and TL located at the territory of “Imishli Electric Network”, as at all energy objects.
According to the information given by “Imishli” REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, extensive information was given about carried out measures at “Sabirabad” and “Zardab” electric networks belonging to REN balance.
Lets` noted that, energy supply of “Sabirabad” EN is supported with 74 TL by 10 – 6 kV, 1417 transformers by 10 (6) 0,4 kV total power by 245,4 MVA.
Different setting repair work were implemented at about 5 km distance of OHL by 10 kV coming out of Sabirabad s/s by 110 kV, Javad, Sarkhanbeyli, Vidadi – 2, Heshimkhanli and Kurekendi s/s by 35 kV during the I quarter of the current year.
Carried out reconstruction work at TL by 0,4 kV is also included to repair work. So that, totally about 6 km distance was maintenance and capital repaired under TL by 0,4 kV at Memishler, Galaghayin, Javad, Narlig, Hesenkend, Shehriyar, Surra, Heshimkhanli, Guzma, Zengene, Akhtachi, Sarakhanbeyli, Kovlar, Garaguney, Garatoghay, Ulajali villages and Sabirabad city. Repair work of the transformer by 10/0,4 kV under the network is one of this type measures. According to the information given by the source, more than 40 different powered transformers were capital or maintenance repaired.
Relevant measures were successfully implemented at Zardab EN belonging to REN balance. Lets` also noted that, energy supply of EN is supported with 24 TL by 10 kV and 476 transformers by 10/0,4 kV total power by 60 MVA. Repair work was also implemented at OHL by 10 kV coming out of Zardab, Seyidliler and Melikli s/s by 35 kV. Lets` noted that, repair – restoration work was operated at about 3 km distance.
Lets` also noted that, capital and maintenance repair work was implemented at about 3 km part of TL by 0,4 kV located at Aljanli, Gerevelli, Pervanli, Challi, Gelme, Elvend, Lek, Shihbaghi, Beyimli, Sheftehal, Aghmalilar, Mehtililer, Memmedgasimli villages and Zerdab city. More than 20 different powered transformers were repaid and put into normal work regime.
Lets` noted that, traditionally repair – restoration work were continued and concrete steps were taken in the line of them.