ŞƏBƏKƏLƏRİN TEXNİKİ İMKANLARI DAHA DA YAXŞILAŞIR
Ötən ilin noyabrında və bu ilin fevral ayının əvvəllərində respublika ərazisində müşahidə olunan qeyri-sabit hava şəraitində “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində  enerji təchizatı ilə bağlı heç bir ciddi problem yaşanmayıb.  Bu da təbii ki, ötən il payız-qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar bir sıra yenidənqurma və təmir-tikinti işlərinin həyata keçirilməsi sayəsində mümkün olub.
Sözügedən regional müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarda və elektrik verilişi xətlərində (EVX) son üç ay ərzində nəzərəçarpacaq dərəcədə yenidənqurma və təmir tikinti işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 330 kV-lik "İmişli"  yarımstansiyasında  2 saylı 240 MVA-lıq avtotransformatorun quraşdırılması işləri yekunlaşmaq üzrədir. Avtotransformatorun istismara verilməsi isə cari ilin ortalarına planlaşdırılır. Eyni zamanda bu yarımstansiyada 1 saylı 16 MVA-lıq avtotransformator 25 MVA-lıqla əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, 110 kV-lik "Yeni Beyləqan" yarımstansiyasında ifrat yüklənən 16 MVA gücündə transformator 25 MVA-lıqla əvəz edilmişdir. Perspektiv inkişafla əlaqədar olaraq bu yarımstansiyada eyni güclü ikinci transformatorun da paralel qoşulması nəzərdə tutulmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, yenidənqurma işləri 110 kV-lik “Kürdəmir”, “Ağcabədi” və “Sabirabad” yarımstansiyalarından da yan keçməmişdir. Belə ki, “Ağcabədi” yarımstansiyasında yağ açarları müasir tipli eleqaz açarlarla əvəzlənmiş və hazırda sözügedən digər iki yarımstansiyalarda yağ açarlarının müasir tipli eleqaz açarlarla əvəzlənməsi, kabel kanallarının yenidən qurulması, mühafizə-idarəetmə kabellərinin dəyişdirilməsi işləri aparılır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, analoji təmir işləri 35 kV-lik “Saatlı” yarımstansiyasında da həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik 1 və 2 sayı “Vidadi” yarımstansiyalarının hər birində  gücü 2,5 MVA olan transformator əsaslı təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, sözügedən dövr ərzində sistemtəşkiledici III "Şirvan", I, II və III "Kürdəmir", I "Sabirabad" hava xətlərində xəttin dayanıqlığının artırılması məqsədi ilə müxtəlif təyinatlı  təmir işləri həyata keçirilmişdir. Analoji  işlər 35 kV-lik "Mollakənd", "Kəbirli budaqlanması", "Xalac", "Carlı", "Kovlar", "Ulacalı", III "Ağcabədi" hava xətlərində də reallaşdırılıb.
Yeri gəlmişkən, şəbəkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyi işləri ilə əlaqədar məsələlərə də ciddi diqqət yetirilir. Belə ki, 110/35/10 kV-lik "Ağcabədi" yarımstansiyasında  su hovuzu qazılıb, qəza yağ anbarının tikintisi başa çatdırılıb. Ümumilikdə 330-110-35 kV-lik bölmələrin ərazilərində kabel kanallarının ətrafı və bütün ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənərək kənara daşınıb. Müəyyən sahələrdə kabel kanallarının açıq hissələri örtülüb. Bundan başqa, 330 və 110 kV-lik bölmələrdə yanğınsöndürmə vasitələri dəyişdirilərək yeniləri ilə əvəz edilib.
Sonda o da qeyd edilməlidir ki, görülmüş və hazırda davam etdirilən işlər bölgə ilə yanaşı, ümumilikdə enerjisistemin dayanıqlığına əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir.

TECHNICAL OPPORTUNITIES OF THE NETWORKS WERE MUCH MORE IMPROVED
Any problem was not observed in electric power supply of “Imishli Regional Electric Network” (REN) in spite of  non regular climate condition observed  at the republic territory in November of last year and in February of this year. These type achievement were achieved as a result of carried out reconstruction and repair – restoration work in accordance to preparation to autumn – winter during last year.
According to the information given by mentioned regional enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction and repair – construction work were implemented at TL by 35 kV and more during last three months. By the way, construction work of auto transformer number 2 by 240 MVA at Imishli s/s  by 330 kV is going to be end. At the same time, the auto transformer number 1 by 16 MVA was substituted with one by 25 MVA.
Lets` noted that, extreme loaded transformer by 16 MVA was substituted with one by  25 MVA at “Yeni Beylagan” s/s by 110 kV. In accordance to perspective improvement connection of the second transformer to this s/s is intended.
It should be noted that, reconstruction work was also implemented at “Kurdamir”, “Aghjabadi” and “Sabirabad” s/s by 110 kV. So that, oil circuit breakers were substituted with modern type ones at “Aghjabadi” s/s and at present, substituting of oil circuit breakers with modern type, reconstruction of cable canals, changing of security  - management cables are implemented at mentioned two of s/s.
Lets` noted that, analogical repair work were implemented at “Saatli” s/s by 35 kV. At the same time, the transformer by 2,5 MVA were capitally repaired at “Vidadi” s/s number 1 and 2 by 35 kV.
As the source informed, different setting repair work were implemented at the III “Shirvan”, the I, II and III “Kurdamir”, the I “Sabirabad” TL in order to increase regularity. Analogical measures were realized at “Mollakend”, “Kebirli budaglanmasi”, “Khalaj”, “Jarli”, “Kovlar”, “Ulajali”, the III “Aghjabedi” TL by 35 kV.
By the way, fire safety is also in the center of the attention. So that, place for swimming pool was grounded, construction of accident oil storehouse was finished at “Aghjabadi” s/s by 110/35/10 kV. In general, the territory  of the sections by 330-110-35 kV was cleaned of mass. Fire extinguisher means were substituted with new ones at sections by 330 – 110 kV.
It should be noted at the end that, carried out and at present continued work will make opportunity for improvement of stability of energy system.