Bu il qış özünün sərt üzünü göstərdi. Temperatur son yüz on ildə ən minimal həddə düşdü, intensiv yağan qar gündəlik həyatımızda bir çox problemlərə səbəb oldu.
Respublikamızın dilbər guşələrindən olan, Böyük Qafqaz sıra dağlarının ətəyində yerləşən Qəbələ rayonuna isə qarın miqdarı bəlkə də digər bölgələrdən daha çox düşdü. Lakin yüksək dağlıq relyefə malik Qəbələ rayonu ərazisində elektrik enerjisi təminatı ilə bağlı heç bir ciddi problem müşahidə olunmadı. İstehlakçılar əvvəlki kimi, fasiləsiz olaraq elektrik enerjisi ilə təchiz olundular. Bütün bunlar Qəbələ Elektrik Şəbəkəsində çalışan insanların mövsümə hazırlıqla əlaqədar olaraq nəzərdə tutulan tədbirlər planını lazımi səviyyədə yerinə yetirdiyini göstərir.
Görülən işlər haqqında Qəbələ Elektrik Şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirdilər ki, keçən il xidməti ərazidə 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 99 kilometrdən çox hissəsi təmir edilib. Qəbələ şəhərinin E.Kərimov adına küçəsində aparılan abadlıq işləri ilə əlaqədar I "Şəhər" və V "Şəhər" hava xətlərinin 1,5 kilometr məsafəsi 2 dövrəli xətlə yenidən qurulub. Bu məqsədlə 87 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz olunub. Eyni zamanda Qəbələ - Aeroport yolunun tikintisi ilə əlaqədər 10 kV-lik hava xətlərində 6 kilometrə yaxın məsafə 2 dövrəli xətlə yenidən qurulub. Hazırda 10 kV-lik hava xətlərində yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Qeyd edək ki, 0,4 kV-lik hava xətlərində isə 17 kilometrdən çox məsafədə cari təmir işləri aparılıb. Qəbələ şəhərində aparılan abadlıq işləri ilə əlaqədar 0,4   kV-lik hava xəttinin 6 kilometrdən çox, Nic qəsəbəsi, Aydınqışlaq, Zarağan, Zərgərli kəndlərində isə 1 kilometr məsafəsi əsaslı təmir edilib. Eyni zamanda Bum qəsəbəsində 0,4 kV-lik hava xəttinin 400 metri, Nohurqışlaq və Tüntül kəndlərində isə yol kənarında yerləşən 0,4 kV-lik hava xəttinin 2 kilometrdən çox hissəsi yenidən qurulub. Bundan başqa, 92 km-dən çox məsafədə 10-0,4 kV-lik hava xətlərinin mühafizə zolağı yaşıl kütlədən təmizlənib.
Onu da qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsinin təmin edilməsi məqsədi ilə transformator məntəqələrində də təmir işləri aparılıb. 10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrinin 70 ədədi təmir edilib. Qəbələ şəhərinin E.Kərimov adına küçəsində 1 ədəd 250 KVA gücündə yeni transformator quraşdırılıb.
Yeri gəlmişkən, təmir işləri bu il də davam etdirilir. Belə ki, cari ilin yanvar ayında 10 kV-lik hava xətlərinin 5 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilib. Bu məqsədlə 5 dayaq, 228 kq AS-50 naqili, 18 ədəd ŞS-10 izolyatorundan istifadə edilib. 0,4 kV-lik hava xətlərinin isə 1 km-dən çox məsafəsi təmir edilib. Həmçinin 10/0,4 kV-lik 4 ədəd transformator məntəqəsində də əsaslı təmir işləri aparılıb.

NO MATTER THAT WINTER WAS SEVERE …
This year winter was very severe. Temperature was decreased to minimum in comparison with last hundred and ten year, intensively it was snowing and there were some problem in our life.
The quantity of snow may be was more at Gabala one of charming corner of nature  in comparison with other regions.  But there was not observed any serious problem in electric power supply of Gabala. The consumers were without interval supplied with electric power as previously. All these measures show that, the collective of “Gabala Electric Network” was ready to all weather.
According to the information given by Electric Network to the Press – release of “Azerenergy”, more than 99 km of TL by 10 kV was repaired during last year. Two circuit line in 1,5 km distance of the I “Sheher” and the V “Sheher” TL were reconstructed in accordance to carried out renovation work at E. Kerimov str. of Gabala city. At the same time, two circuit line in about 6 km of TL by 10 kV was also reconstructed in accordance to construction of Gabala – Airport way. At present,  reconstruction work of TL by 10 kV were continued.
Lets` noted that, more than 17 km distance was repaired at TL by 0,4 kV. More than 6 km of TL by 0,4 kV and 1 km of part at Nij settlement, Aydingishlag, Zaraghan, Zegerli villages were capital repaired. At the same time, 400 meter of TL by 0,4 kV and more than 2 km part of TL by 0,4 kV at Nohurgishlag and Tuntul villages were reconstructed. In additional, security line of TL by 10-0,4 kV in more than 92 km part were cleaned of green mass.
Lets` also noted that, repair work was operated at the transformer points in order to strengthened of stability of electric power supply. 70 of TP by 10/0,4 kV were repaired. One new transformer by 250 KVA was constructed at E. Kerimov str.
By the way, repair work were also continued this year. So that, about 5 km part of TL by 10 kV was repaired. Five  stands 228 kg AS – 50 conductor, 18 ShS – 10 insulators were used for this purpose. More than 1 km distance of OHL by 0,4 kV were also repaired. At the same time, capital repair work were implemented at 4 transformer points by 10/0,4 kV.