İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək məqsədilə generasiya güclərinin artırılması ilə yanaşı, paylayıcı elektrik şəbəkələrinin də genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır. Digər enerji obyektləri kimi “Qusar Elektrik Şəbəkəsi” (EŞ) müəssisəsində də təmir işləri uğurla həyata keçirilir. Paylayıcı şəbəkələrin enerji təchizatı ümumi uzunluğu 603 kilometrdən artıq olan 34 ədəd 10 və 6 kV-lik EVX-lər, ümumi gücü 78,4 MVA olan 514 ədəd balans və qeyri balans komplekt transformator məntəqələri vasitəsi ilə təmin edilən sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son üç ay ərzində 10 kV-lik 18 saylı “Yasab” hava xəttində (HX) 4 ədəd dayaq, 5,6 kilometr naqil və 40 ədəd izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 9 ədəd dayağa artırma (dayağın hündürlüyü artırılmışdır) verilmişdir. Bununla yanaşı 6 kV-lık “Qəsəbə” və “Qullar” HX-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən ümumilikdə 3 kilometr naqil və xeyli sayda izolyator yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balansında olan 10 və 6 kV-lik HEVX-lərdə 22 ədəd dayaq quraşdırılmış, 25 ədədinə artırma verilmiş, 370 ədəd ağac dayaq isə təmir edilmişdir. Eyni zamanda 5,5 kilometr naqil və 270 ədəd izolyator da yenisi ilə əvəzlənmişdir. Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə isə, yenidənqurma işləri ilə əlaqədar olaraq sözügedən müddətdə şəbəkənin balansında olan və 10 kV-lik “Şəhər” HX-dən qidalanan 35 saylı 630 kVA-lıq və 32 saylı 400-kVA-lıq KTM-lərin 0,4 kV-lik şəbəkələrində ümumilikdə 44 ədəd dəmir dayaq quraşdırılmışdır. Ümumilikdə isə 0,4 kV-lik şəbəkələrdə 93 ədəd dayaq dəyişdirilmiş, 9 ədədinə artırma verilmiş, 140 ədədi təmir edilmiş və 1,5 kilometr naqil yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövr ərzində Gədəzeyxur, Hil, Kuzun, Bədirqala kəndlərində yerləşən KTM-lərdə də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, energetiklər transformatorların nominaldan artıq yüklənməsinin qarşısını almaq məqsədilə fazalar arası yüklər mütəmadi olaraq ölçür və müvafiq tədbirləri həyata keçirirlər.

Important steps were taken in the line of enlarging of distribution electric networks, increasing of generation power in order to supply the consumers with whole and quality electric power. Repair work is successfully carried out at Gusar Electric Network” (EN). According to the information given by mentioned enterprise about repair work at 34 TL by 10 and 6 kV in more than 603 km, 514 balance and non balance complete transformer points by 78,4 MVA to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 4 stands at “Yasab” OHL number 18 by 10 kV, 5,6 km cable and 40 insulators were substituted with new ones during last three months.  At the same time, height of 9 stands was increased. Beside of them, different setting repair work were implemented at “Gasaba” and “Gullar” TL by 6 kV, by the way, totally 3 km cable and a lot of insulators were substituted with new ones.
Lest` noted that, 22 stands were constructed at TL by 10 and 6 kV, 25 increasing work was operated, 370 wooden stands were repaired. At the same time, 5,5 km line and 270 insulators   were substituted with new ones.
Under other information given by the source, totally 44 iron stands were constructed at the networks by 0,4 kV of CTP number 32 by 400 KVA and number 35 by 630 KVA feeding of “Sheher” TL by 10 kV. In general, 93 stands were changes, 9 increasing work was carried out, 140 repair work was implemented and 1,5 km conductor  was substituted with new one at the network by 0,4 kV.
By the way, different setting repair work were carried out at CTP of  Gadazeykhur, Hil, Kuzun, Bedirgala villages during mentioned period.