Cari ilin fevral ayında ölkə enerjisistemində 2,1 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Göstərilən həcmdən istilik elektrik stansiyalarının (İES) payına 1,9 milyard kilovatsaatdan, su elektrik stansiyalarının (SES) payına isə 0,2 milyard kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsalı düşür.
Mənbənin bildirdiyi digər bir məlumata görə, cari ilin iki ayı ərzinndə isə 4,3 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu həcmdən də 3,9 milyard kilovatsaatdan çoxu İES-lərin, 0,4 milyard kilovatsaata yaxını isə SES-lərin payına düşür.

More than 2,1 milliard kWh electric power was produced at the state energy system in February of the current year. From this capacity,  more than 1,9 milliard kWh electric power was generated by thermal power plants (TPP), more than 0,2 milliard was produced by  hydro power plants (HPP).
It was noted in the information given by Central Dispatch Office of the Joint Stock Company to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
Beside all of them, electric power exchange was carried out with neighboring countries – Russian Federation, Turkey, Georgia and Islamic Republic of Iran.
As the source informed, about 4,3 milliard kWh electric power generated during two months of the current year, from this capacity, more than 3,9 milliard kWh was produced by TPP, about 0,4 milliard was produced by HPP.