MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR HƏYATA KEÇİRİLİR
İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi üçün digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, “Şabran” və “Siyəzən” elektrik şəbəklərinin (EŞ) kollektivi də xidməti ərazilərində yerləşən transformator və komplekt transformator məntəqələrində (TM və KTM), paylayıcı şəbəkələrdə müvafiq yenidənqurma, təmir-tikinti işləri həyata keçirirlər.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Şabran EŞ-dən daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə ötən ilin IV rübündə 10, 6 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə bir sıra mühüm təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, şəbəkənin 10 kV-lik “Qəndab”, “Düzbilici” və digər xətlərinin 18 kilometrdən artıq hissəsi və 18 ədəd dayaq yenilənmiş, 200-dən artıq izolyator dəyişdirilmişdir. Hazırda Zeyvə və Kilvar kəndlərinin 6 və 0,4 kV-lik şəbəkəsinin 26 kilometrə yaxın hissəsi müasir standartlara uyğun yenidən qurulur. Bu məqsədlə ümumilikdə 130-dan artıq dayaq basdırılmış və SİP kabellərin çəkilişi davam etdirilir. Bütün bunlarla yanaşı, digər ərazilərdə yerləşən 0,4 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş yenidənqurma tədbirləri çərçivəsində ümumilikdə 20 kilometrə yaxın xətt dəyişdirilmiş, SİP kabel xətti çəkilmiş, 35 ədəd dayaq basdırılmış və 300-ə yaxın izolyator yenilənmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 30 TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda texnoloji itkiləri azaltmaq və transformatorlardan səmərəli istifadə etmək məqsədilə bir neçə transformator yükə uyğun yenisi ilə dəyişdirilmiş və 5 kilometrə yaxın qeyri standart naqil yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Siyəzən EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində TM, KTM və EVX-lərə baxış keçirilmiş, mövcud nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə təmir qrafiki müəyyən edilmiş və qəza açılmalarının qarşısının alınmaı məqsədilə 6 kV-lik “Ağbaş”, “Çınqıl Zavod”, “Kondensator” və digər hava xətlərində (HX) ümumilikdə 2 kilometrdən artıq naqil, 36 ədəd dayaq və 335-dən çox izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, təmir qrafiki çərçivəsində sözügedən dövrdə ümumi gücü 1,8 MVA-ya yaxın olan 6 ədəd TM-də əsaslı, 24 ədəd KTM-də isə proflaktik təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Bunlardan başqa 10, 6 və 0,4 kV-luq HX-də əsaslı və cari təmir işləri aparılaraq 37 kilometrə yaxın naqil dəyişdirilmişdir. Eyni zamanda, sözügedən hava xətlərinin trassalarına müayinə baxış keçirilmiş, ağacların budanması və məftillərin dartınması işləri də aparılmışdır.

RELEVANT MEASURES ARE CARRIED OUT
The collective of “Shabran” and “Siyazan” electric networks (EN) are carried out relevant reconstruction and repair work at the transformer points and complete transformer points (TP and CTP) in order to supply the consumers with stabile and quality electric power.
According to the information given by “Shabran” EN to the Press – release of  “Azerenergy” JSC, some important repair work was operated at the networks by 10, 6 and 0,4 kV during the IV quarter of last year in order to improve electric power supply of the consumers. So that, more than 18 km part of “Gandab”, “Duzbiliji” TL by 10 kV and other lines, at the same time 18 stands were renewed, more than 200 insulators were changed. At present, about 26 km of the networks by 6 and 0,4 kV were reconstructed at Zeyve and Kilvar villages. In general, more than 130 stands were grounded and installation of SIL type cables is continued. Beside all of them, about 20 km line was changed, SIL type cables were installed, 35 stands were grounded and about 300 insulators were renewed in the line of carried out reconstruction at the line by 0,4 kV belonging to this territory.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at 30 TP during mentioned period. At the same time, some transformers were changed and about 5 km non standard  line were substituted with new one in order to decrease technological losses.
Under the information given by “Siyazan” EN, TP, CTP and TL were controlled, more than 2 km cable at Aghdash, Chingil Zavod, Kondensator and at other TL, 36 stands and more than 335 insulators were  substituted with new one.
Lets` noted that, 6 TP by 1,8 MVA were capital repaired, 24 CTP were prophylactic repaired.  TL by 10, 6 and 0,4 kV were capital and maintenance repaired, about 37 km line was changed.