Son illər respublika elektrik energetika sisteminin fiziki və mənəvi durumunun yenilənməsi, onun Avropa standartlarına inteqrasiyası istiqamətində sistem əhəmiyyətli yeni layihələr həyata keçirilir. Əldə edilən uğurlar elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətini daha da yüksəltmiş və təhlükəsizliyini möhkəmləndirmişdir. Hazırda xidmətimizdə olan bütün yarımstansiyalarda, transformator və komplekt transformator məntəqələrində (TM və KTM), həmçinin elektrikötürücü xətlərdə avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra yenidənqurma, əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmışdır.
Cəlilabad Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən ildə müəssisənin xidməti ərazisində yenidənqurma və təmir tikinti işləri həyata keçirilmiş və hazırda bu işlər davam etdirilir. Belə ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində 1,2 kilometr uzunluğunda 10 kV-lik EVX çəkilmiş, 8,3 kilometrə yaxın xətt yenidən qurulmuş və 29 kilometrə yaxın xətdə isə təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 3 kilometrə yaxın 0,4 kV-lik xətt çəkilmiş, eyni gərginlikli mövcud xətlərin 29 kilometrdən artıq hissəsi SİP kabellə əvəzlənmiş, 11 kilometrə yaxın xətdə isə təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı smartkart tipli sayğacların quraşdırılması ilə əlaqədar olaraq 13 kilometrə yaxın koaksial kabel xətti çəkilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrt ərzində 4 ədəd yeni TM quraşdirilmiş, 50-dən artıq TM-də yenidənqurma işləri aparılmış, 48 ədədində təmir işləri aparılmış və 25-ə yaxın transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Analoji tədbirlər Biləsuvar EŞ-in də xidməti ərazisində aparılmış, bir kilometrə yaxın 0,4 kV-lik EVX çəkilmiş və 28 kilometrdən artıq xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda 34 kilometrdən 10 kV-lik EVX-də də əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, təmir kampaniyası zamanı 140-dan artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş, 20 ədəd transformator təmir edilərək istismara verilmişdir.
Elə bunun nəticəsidir ki, sözügedən müəssisələrin xidməti ərazilərində mövcud iqlim şəraitində istehlakçıların enerji təminatında fasilə və digər nasazlıqlar qeydə alınmır.

New projects are carried out in the line of renewing of physical and moral stableness of the republic electric system and its integration to Europe standards. Achieved successes make opportunity for increasing of the quality of electric power supply and strengthening of its safety. At present, some reconstruction, capital repair and technical inspection work were implemented at all s/s, transformers and complete transformer points (TP and CTP), at the same time at TL in order to increase work productivity of the equipments.
According to the information given by “Jalilabad Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction and repair work were implemented at the enterprise service territory during last year. So that, TL in 1,2 km length by 10 kV was installed, about 8,3 km line was reconstructed and about 29 km line was repaired. At the same time, about 3 km line by 0,4 kV was installed, more than 29 km line was substituted with SIL type line, about 11 km line was repaired. Beside all of that, about 13 km coaxial cable was installed in accordance to construction of smart – card type meters.
Lets` noted that, repair work was also implemented at TP belonging to the enterprise. So that, 4 new TP were constructed, reconstruction work was carried out at more than 50 TP, repair work was operated at 48 ones and about 25 transformers were repaired and connected to the network.
Analogical work was also implemented at “Bilasuvar” EN, about one km TL by 0,4 kV was installed and more than 28 km line was repaired. At the same time, capital repair work was operated at TL in 34 km by 10 kV.
It should be noted that, different setting repair work was implemented at more than 140 TP, 20 transformers were repaired and put into operation.