Cari ilin yanvar ayında ölkə enerjisistemində 2,2 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Səhmdar Cəmiyyətin Mərkəzi Dispetçer İdarəsindən məlumat verilib.
Göstərilən həcmdən istilik elektrik stansiyalarının (İES) payına 2 milyard kilovatsaatdan artıq, su elektrik stansiyalarının (SES) payına isə 0,2 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsalı düşür.
Xatırladaq ki, 2011-ci il ərzində isə ölkə enerjisistemində 20 milyard kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.

About 2,2 milliard kWh electric power was produced at the state energy system in January of the current year. It was noted in the information given by the Central Dispatch Office of the Joint Stock Company to the Press – release of the Azerenergy” JSC.
From this capacity more than 2 milliard kWh was generated by Thermal power plants (TPP), about 0,2 milliard was produced by hydro power plant (HPP).
Beside it, electric power exchange was implemented with neighboring counties – Russian Federation, Turkey, Georgia and Islamic Republic of Iran.
Lets` remind that, about 20 milliard kWh electric power was produced at the state energy system during 2011.