HAZIRLIQ İŞLƏRİ YÜKSƏK SƏVİYYƏDƏ YERİNƏ YETİRİLİB
Ölkə enerji sistemində əvvəlcədən həyata keçirilmiş hazırlıq işləri “Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) də özünü  müsbət yönümdə büruzə verir. Belə ki, bu günədək müəssisənin balans mənsubiyyətinə daxil olan yarımstansiya və enerji daşıyıcılarında  xoşagəlməz qəza halları  baş verməmişdir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti sözügedən müəssisədən  daxil olan  məlumata əsasən bildirir ki, mövcud iqlim şəraitində REŞ-in normal  şəkildə fəaliyyət göstərməsi həyata keçirilmiş qabaqlayıcı hazırlıq işlərinin nəticəsidir.
Mənbədən daxil olan məlumata görə, bu məqsədlə ötən ilin IV rübündə də müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 110 və 35 kV-lik  yarımstansiyaların 16-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür. O cümlədən, 110 kV-lik “Zaqatala”, “Balakən”, “Qəbələ”, “İpək Kombinatı”, “Katex”; 35 kV-lik “Dəhnə”, “Oğuz”, “Qabaqçol” və digər yarımstansiyalarda ümumi gücü 90 MVA-ya yaxın olan transformatorlar təmir edilmiş, “Şəki” yarımstansiyasında isə bir ədəd eleqaz açarı quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, hesabat dövrü ərzində sözügedən gərginlikdə olan hava elektrik verilişi xətlərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 35 kV-lik “Oğuz”, “Göynük” HX-lərdə dayaqlar yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, müəssisənin tərkib hissəsi olan elektrik şəbəkələrinin xidməti ərazilərində yerləşən  enerjidaşıyıcı obyektlərdə də təmir işləri aparılmışdır. Ümumiyyətlə isə, fövqəladə hallar nəzərə alınmazsa, müəssisə avadanlıqların texniki göstəriciləri  baxımından  iqlim şəraitinə tam hazırdır.
Yeri gəlmişkən, rayonların enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Analoji təmir işlərinin növbəti aylarda da davam etdirilməsi üçün lazımi material ehtiyatı yaradılmışdır. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq  və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
Xatırladaq ki, müəssisə “Şəki”, “Zaqatala”, “Balakən”, “Qax”, “Oğuz”, “İsmayıllı” və “Qəbələ” EŞ-ləri əlaqələndirir.

PREPARATION WORK WAS IMPLEMENTED IN HIGH LEVEL
Preparation work was also implemented at Shaki Regional Electric Network” as at all energy systems of the country. So that, there are not observed any accidents at the s/s and at energy carriers belonging of the enterprise balance till today.  According to the information given by above mentioned enterprise to the Press – release  of “Azerenergy”, REN is operated in normal work regime during current climate condition as a result of carried out preparation work.
Under the information given by the source, different setting repair work were implemented at 16 s/s by 110 and 35 kV belonging to the balance during the IV quarter of last year. By the way, the transformers total power by 90 MVA were repaired at “Zagatala”, “Balaken”, “Gabala”, “Ipek Kombinati”, “Katex” s/s  by 110 kV and at other s/s, one insulating gas breaker was constructed at “Shaki” s/s.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at TL during the accounting period. By the way, the stands were substituted with new ones at “Oghuz”, “Goynuk” TL by 35 kV.
Lets` noted in accordance to the information given by the source, repair work was implemented at electric networks of the enterprise. In general, the equipments of the enterprise are ready to this climate condition if there are not observed emergency situations.
By the way, carried out work are continued  in the line of supplying of the consumers with quality electric power. Necessary material spare parts were organized for continuing of the next  analogical  work  during the next months. At present, the territory of the s/s were cleaned of dry grass and fire safety is also in the center of the attention.
Lest` remind that, the enterprise is connected “Shaki”, “Zagatala”, “Balaken”, “Gakh”, “Oghuz”, “Ismayilli” and “Gabala” EN.