Respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda fəaliyyət göstərən, ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyası şəhərin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsində əhəmiyyətli dərəcə rol oynayır. Belə ki, stanisya enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin daha da dayanıqlı və stabil fəaliyyətlərini çox yüskək səviyyədə  təmin edir.  Dispetçer qrafikinə uyğun  fəaliyyət göstərən sözügedən syansiyada ötən il ərzində 2 milyard 222,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 6,6 milyon kilovatsaat çoxdur. Elektrik stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir və o da bildirilir ki, il ərzində proqnozdan artıq elektrik enerjisnin istehsalına nail olunub. Keçən ilin dekabr ayı ərzində isə burada 222 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 222,6 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi hasil olub.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının xüsusi sərfi və şərti yanacağın xüsusi sərfi göstəriciləri üzrə də nəzərəçarpacaq səviyyədə qənaət əldə edilmişdir.    Paralel olaraq stansiyanın kollektivi ilə yanğından mühafizə təlim –məşq toplantıları keçirilmiş, bütün kateqoriyalardan olan işçi heyyəti maarifləndirilimişdir. Yeri gəlmişkən, ötən ilin IV rübü ərzində də stansiyanın optimal iş rejimini saxlamaq üçün qrafik üzrə avadanlıqlara texniki xidmət göstərilmişdir.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbinləri və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmış bu stansiya 2009-cu ilin noyabr ayında istismara verilmişdir. Stansiyada dünya standartlarına cavab verən ən müasir avadanlıqlar quraşdırılmışdır. Bu elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur və 2010-cu ilin oktyabrın 15-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən respublika üzrə ilk dəfə olaraq qeydiyyata alınmışdır. Beynəlxalq ekspertlərin rəyinə  görə, təkcə bu layihənin icrası nəticəsində karbon qazının atmosferə tullantısı ildə 1,5 milyon ton azalmışdır.

“Sumgait power plant” by 525 MW which operates as the second industrial city in the republic takes the main part in strengthening of energy safety at the city and Absheron peninsula. So that, the power plant is supplying of energy transmission and distribution in stabile way. About 2 milliard 222,2 million kWh electric power was produced during last year at the mentioned power plant and it is 6,6 million kWh more than predicted.
According to the information given by power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than prediction production was achieved during a year. About 222,6 million kWh electric power was produced there against 222 million kWh in December of the current year.
Lets` noted that, save was achieved under special use and conditional fuel of electric power production as a result of carried out purposeful measures in the line of increasing of work productivity of the equipments, increasing of exploitation level and stabile work of energy transmission and distribution system.
Fire safety trainings and enlighten work were implemented for the collective of the power plant. By the way, the equipments are technically serviced for saving of optimal work regime of the power plant during IV quarter of last year.
Lets` remind that, this power plant consisting of two gas turbines each power by 164 MW and one steam turbine by 189 MW was put into operation in November of 2009. The most modern equipments were constructed there. This power plant is put into operation with the principle of Absolute Development Mechanism and firstly was registered under UN on 15 October of 2010.