YENİ AVADANLIQLAR QURAŞDIRILIR
Enerjisistemin İdarəetmə Vasitələri Şəbəkəsi "Azərenerji" ASC-nin müəssisələrində daxili rabitəni təmin edən mühüm xidmət strukturudur. Bu xidmətin səmərəli fəaliyyəti ölkənin elektrik enerjisi ilə dayanıqlı təchizatında böyük əhəmiyyət kəsb edir. Ötən ili uğurla yola salan bu müəssisədə də nəzərdə tutulan texniki tədbirlər əvvəlcədən təsdiqlənmiş qrafik əsasında vaxtında yerinə yetirilib və müəyyən bir sıra əlavə işlər də görülüb.
Sözügedən müəssisədən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, "Azərenerji" ASC-nin inzibati binası ilə “Bakı” elektrik stansiyası arasında kanallar parametrlər üzrə normaya salınıb və telemexanika kanalları nizamlanıb. Eyni zamanda, dispetçer məntəqəsində olan rabitə avadanlıqlarının normal işləməsi üçün zəruri olan tədbirlər yerinə yetirilib. Bunlara nümunə olaraq dispetçer danışıqlarının CD disklərinə köçürülməsi, şəhər ATS-indən daxil olan xətlərin parametrlərinə nəzarət məqsədilə birgə işlərin aparılması, dispetçer məntəqəsində məlumat xarakterli yazılara nəzarət edilməklə zəruri düzəlişlərin icrası göstərilə bilər.
Qeyd edək ki, Astara, İmişli, Masallı və Salyan istiqamətində kanalların parametrlərinin yoxlanılması da görülən işlər sırasındadır. "Şimal" Elektrik Stansiyası üzrə isə telemexanika kanalının yeri dəyişdirilərək multipleskor avadanlığı ilə ötürülüb. Eyni zamanda 500 kV-lik "Abşeron" yarımstansiyası ilə 330 kV-lik "Yaşma" yarımstansiyası arasında yüksək tezliki rabitə kanalları təmizlənib, kanal yaradan avadanlıqlar yoxlanılıb. Analoji proseslər "Xırdalan", "Hövsan", "Sənaye qovşağı", “Sumqayıt” elektrik stansiyası və digər güc mərkəzləri arasında da reallaşdırılıb.
Onu da qeyd edək ki, SCADA layihəsi çərçivəsində Mingəçevir SES - 220 kV-lik "Qəbələ" yarımstansiyası, 330 kV-lik "Gəncə" YS - "Yenikənd" SES arasında işləyən kanallar yeni yüksək tezlikli rabitə avadanlıqlarına qoşulub. Həmin proses Şirvan İES ilə 110 kV-lik "Salyan" yarımstansiyası arasında da reallaşdırılıb. Analoji işlər 110 kV-lik "Ceyranbatan", "Novxanı" və "Əlağa Vahid" yarımstansiyalarında da həyata keçirilib. Bütün bunlarla yanaşı "Xaçmaz" və "Siyəzən" yarımstansiyaları arasında da radiorabitə təşkil olunub.
Yeri gəlmişkən, Avtomatlaşdırılmış Dispetçer İdarəetmə Sistemləri üzrə görülən işlər də çoxşaxəlidir. Bunlara operativ informasiya kompleksinin normal istismarının təmin olunması, elektrik və istilik enerjisinin real vaxt rejimində 6-10 saniyəlik arxiv yazılışı və çapının reallaşdırılması, bütün yüksək gərginlikli elektrik şəbəkələrindəki itkilərin aylıq hesabatının yerinə yetirilməsi, stansiyalar üzrə cari vaxt ərzində hasil edilən elektrik enerjisinin hesabatının aparılması üçün alqoritm və proqram təminatının hazırlanması daxildir.
Sonda mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, müəssisə üzrə cari il üçün texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsinə dair nəzərdə tutulan tədbirlər planı da genişdir. 330 kilovoltluq "Alüminium zavodu" yarımstansiyasında ATS-in quraşdırılması nəzərdə tutulur. 110 kV-lik 205 nömrəli yarımstansiya ilə “Abşeron” REŞ arasındakı 6 km-dən çox uzunluğunda kabelin təmiri də planlaşdırılan tədbirlər sırasındadır.

NEW EQUIPMENTS ARE CONSTRUCTED
Energy System Management Means Network is one of the important structure supplying of internal communication at the enterprises of “Azerenergy” JSC. Productive activity of this service makes opportunity of stabile support with electric power. All intended technical measures were implemented in time in accordance to previously affirmed graphic and additional work is also carried out.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of the Joint Stock Company, canals between “Azerenergy” JSC and Baku power plant was returned to norm and necessary measures for operation of communication equipments were also implemented. Writing of the dispatch talks to CD, controlling of parameters of the lines coming from dial exchange, executing of necessary correction in the line of controlling of information characterized writing at the dispatch points can be the example.
Lets` noted that, controlling of parameters of the canals of Astara, Imishli, Masalli and Salyan are also belong to these type of work. At the same time, high - frequency communication canals were cleaned, canal created equipments were controlled between Absheron s/s by 500 kV and Yashma s/s by 330 kV. Analogical processes were realized at Khirdalan, Hovsan, Senaye Govshagi, Sumgait power plant and at other power centers.
Lets` also noted that, canals between Mingachevir HPP, Gabala s/s by 220 kV, Ganja s/s by 330 kV and Yenikend HPP were connected to new high - frequency communication equipments in the line of SCADA project. Analogical measures were implemented at Jeyranbatan s/s by 110 kV, Novkhani and Elagha Vahid s/s. Beside all of them, radio communication was created between Khachmaz and Siyazan s/s.
By the way, work under Automated Dispatch Management System is many-fielded. Normal exploitation of operative information complex, realizing of 6-10 seconds archive writing of printing of electric and thermal electric energy, carrying out of monthly accounting of losses at all high tensioned electric networks belongs to these type of measures.
Lest` also noted in accordance to the information given by the source, intended measures plan in the line of increasing of technical exploitation level is large. Construction of dial exchange is intended at “Aluminium zavodu” s/s by 330 kV. Repair work of cable in more than 6 km length is planned between the s/s number 205 and “Absheron” REN.