İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi və itkilərin maksimum azaldılması  energetiklərin qarşısında dayanan  ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) də  xidməti ərazilərində  bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayında dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə enerjisistem əhəmiyyətli 35 kV  və yuxarı gərginlikli elektrik verilişi  xətlərinin 40 kilometrdən artıq hissəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, şəbəkənin 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarında 20-dən artıq transformator, 70 dən artrıq yağ açarı, müxtəlif sayda vakuum və eleqaz açarları təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
0,4 kV-lik EVX-nin 94 kilometrində, 6-10 kV-lik EVX-nin isə 95 kilometrdən artıq hissəsində yenidənqurma işləri aparılıb. Eyni zamanda transformator məntəqələrində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Bunlarla yanaşı, 110 kV-lik “Qəbələ” yarımstansiyasında yenidənqurma işləri davam etdirilir.
REŞ-in balans mənsubiyyətinə daxil olan digər 110 kV-lik “Çəmənli” yarımstansiyasında 16 MVA transformator 25 MVA-lıq ilə əvəz edilmiş, eynigərginlikli “Hacılı” yarımstansiyasında isə  yenidənqurma işləri yekunlaşmışdır.
Qeyd edək ki, ölkə enerjisisteminin dayanıqlılığını daha da möhkəmləndirmək məqsədilə tikilən 220 kV-lik “Ağdaş” və 330 kV-lik “Goranboy” yarımstansiyaların inşası  davam edir.
Şəbəkədən verilən məlumatda o da bildirilir ki, REŞ-in digər xidməti əraziləri - Bərdə, Naftalan, Yevlax, Mingəçevir və Goranboy elektrik şəbəkələrinin ərazilərində 0,4-6-10 kV-lik xətlərdə yenidənqurma işləri davam etdirilir. Bu işlərə 2500-dən artıq sayğacın, 3 km-ə yaxın SİP kabelin və müxtəlif sayda dəmir beton dayaqların quraşdırılması daxildir.
Onu da bildirək ki, REŞ üzrə yenidənqurma işlərinin uğurla aparılması EVX-lərin mövcud iqlim şəraitində dayanıqlığını daha da artırıb.
Xatırladaq ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə ümumi uzunluğu 1700 kilometrə yaxın  yüksək gərginlikli EVX-ləri və 49 ədəd yarımstansiya daxildir.

Carrying out of capital and maintenance repair work at the s/s and transmission equipments, decreasing of losses to minimum  in order to supply the consumers with quality and regular electric power are the main orders  standing in front of power engineering specialist. Corresponding measures are implemented in the line of it, at Mingachevir Regional Electric Networks (REN) as at other energy objects. According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 40 km part of high voltaged TL by 35 kV and more were capital and maintenance repaired in order  to much more increase of the stability during last three months of the current year.
Lets` noted that, more than 20 transformers, more  than 70 oil circuit breakers, different numbered vacuum and  insulating gas circuit breakers were put into normal work regime at s/s by35 kV and more of the network.
Reconstruction work  was implemented at 94 km of TL by 0,4 kV, at more than 95 km of TL by 6-10 kV. At the same time, capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points.
Beside it, reconstruction work was implemented at “Gabala” s/s by 110 kV.
The transformer by 16 MVA was substituted with new one by 25 MVA at “Chemenli” s/s by 110 kV and reconstruction work was carried out  at the same tensioned  “Hajili” s/s.
Lets` noted that, construction of “Aghdash” s/s by 220 kV and “Goranboy” s/s by 330 kV are continued in order to strengthened stability of the state energy system.
Under the information given by the network, reconstruction work is continued at the lines by 0,4 – 6 – 10 kV of “Barda”, “Naftalan”, “Yevlakh”, “Mingachevir” and “Goranboy” electric networks. Construction of more than 2500 meters, about 3 km SIL type cable and different numbered iron - concrete stands are belonging to these type of measures.
Lets` remind that, about 1700 km high voltaged TL and 49 s/s are belonging to the enterprise balance.