BÖLGƏNİN ENERJİ SİSTEMİ TƏZƏLƏNİR
Qərb bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndə (REŞ) texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması, istehlakçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi, o cümlədən payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Şəbəkədən Göygöl, Şəmkir və Qazax rayonlarının inzibati ərazilərində yerləşən elektrik verilişi xətlərində və transformator məntəqələrində (TM) görülmüş cari və əsaslı təmir işləri barəsində “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, “Göygöl” Elektrik şəbəkəsinin (EŞ) xidməti ərazisində həyata keçirilmiş yenidənqurma işləri çərçivəsində 1130-dan artıq dayaq basdırılmış, 56,2 kilometrə yaxın koaksial kabel və 71,3 kilometrə yaxın 0,4 kV-luq SİP kabel çəkilmişdir. Bununla yanaşı, 3 ədəd TM və 5 ədəd KTM quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, təmir işləri zamanı 10 və 6 kV-lik “Göygöl”, “Nadel”, “Kökəltmə” və digər hava xətlərinin ümumilikdə 3,8 kilometrə yaxın hissəsi və 0,4 kV-lik xətlərin isə 4,2 kilometrdən artıq hissəsi əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 52,2 MVA-ya yaxın olan 132 ədəd transformator əsaslı və cari təmir edilmişdir.
“Şəmkir” EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, rayonun elektrik sisteminin fəaliyyətlərini sağlamlaşdırmaq, elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədi ilə mühüm işlər görülüb. Bu baxımdan, şəbəkənin xidməti ərazisində dirəklərin yenisi ilə əvəz olunması istiqamətində görülən işlər diqqətəlayiqdir. Belə ki, rayon ərazisində 1300-dən çox dayaq quraşdırımış, 32,2 kilometrdən artıq koaksial kabel, 43,2 kilometrdən artıq isə 0,4 kV-luq SİP kabel çəkilmişdir. Bununla yanaşı, 2 ədəd TM və 5 ədəd KTM quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik “Çınqıl”, “V. Xuluflu”, “Posanlı” və digər xətlərin 24,7 kilometri də təmir edilmişdir. Eyni zamanda yenidənqurma və təmir işləri 0,4 kV-lik şəbəkədən də yan keçməmişdir. Belə ki, sözügedən gərginlikli şəbəkənin 22,3 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmiş və 12 kilometrə yaxın isə yeni xətt çəkilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, 207 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və ümumi gücü 84,3 MVA-dan çox olan 200-dən artıq transformator təmir olunmuşdur.
“Qazax” EŞ-in xidməti ərazisində isə elektrik sisteminin dayanıqlığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə 10 və 6 kV-lik 1-ci və 2-ci “Şıxlı”, “Daş Salahlı”, “Hüseyinbəyli”, “Qazaxbəyli” və digər hava xətlərinin 8,6 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. 0,4 KV-lik xətlərin isə 12 kilometrdən artıq hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 7-də əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 22 MVA-ya yaxın olan 79 ədəd tranformator da təmir edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, rayonun elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində görülən zəruri tədbirlər keyfiyyəti və istismar səviyyəsini daha da yüksəldib.

ENERGY SYSTEM OF THE REGION IS RENEWED
Relevant measures are carried out at Ganja Regional Electric Network (REN) which plays important role in meeting requirements of western regions in order to improve technical indicators, supply the consumers with much more quality and regular electric power, by the way, preparation to autumn – winter season. It was noted in the information given by the network to the Press – release of “Azerenergy” JSC about implemented capital and maintenance repair work at TL and TP (TP) located at administrative territory of Goygol, Shamkir and Gazakh.
As the source informed, more than 1130 stands were grounded, about 56,2 km coaxial cable and about 71,3 km SIL type cable by 0,4 kV were installed. Beside it, 3 TP and 5 CTP are constructed at “Goygol Electric Network”.
Lets` noted that, about 3,8 km part of “Goygol”, “Nadel”, “Kokeltme” by 10 and 6 kV and other TL and 4,2 km part of the lines by 0,4 kV were capital repaired. At the same time, about 132 transformers by 52,2 MVA were capital and maintenance repaired.
Under the information given by “Shamkir” EN, important measures were implemented in order to improve electric power supply and develop the activity of the region electric system. That is why, carried out work in the line of substituting of the posts with new ones is also important. So that, more than 1300 stands were constructed there, more than 32,2 km coaxial cable and more than 43,2 km SIL type cable by 0,4 kV were installed. Two TP and 5 CTP were constructed.
Lets` also noted that, 24,7 km of “Chingil”, “V. Khuluflu”, “Posanli” by 10 kV and other lines were repaired. At the same time, reconstruction and repair work were also operated at the network by 0,4 kV. So that, about 22,3 km of mentioned network was repaired and about 12 km new line was installed. Different setting repair work were carried out at 207 TP and at more than 200 transformers total power more than 84,3 MVA.
In order to strengthened the regularity of the power plant at “Gazakh” EN about 8,6 km the I and II “Shikhli”, “Dash Salahli”, “Huseyinbeyli”, “Gazakhbeyli” by 10 and 6 kV and other TL were repaired. More than 12 km of the lines by 0,4 kV were also repaired.
By the way, 7 TP belonging the enterprise balance were capital repaired. At the same time, 79 transformers by 22 MVA were repaired.
It should be noted that, carried out necessary work at the region electric power supply sphere increased the quality and exploitation level.